2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A három amerikai díjazott a modern információs közgazdaságtan alapjait fektette le.

Forrás: Világgazdaság

Három amerikai tudós, a 61 éves George Akerlof, az 58 esztendős Michael Spence és a vele egy korú Joseph Stiglitz kapta az idei közgazdasági Nobel-díjat. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai bejelentése szerint a három közgazdász a modern információs közgazdaságtan alapjait fektette le a 70-és évek óta folytatott kutatásaival.

Akerlof a Kaliforniai Egyetem berkeleyi részlegének közgazdászprofesszora, Spence a Stanford és a Harvard Egyetem volt dékánja, Stiglitz pedig a Columbia Egyetem közgazdaságtannal, üzleti tudományokkal és nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó professzora, a Fehér Ház volt tanácsadója és a Világbank egykori vezető közgazdásza. A három szakember elméletet dolgozott ki arra, hogy mi történik a piacon, ha annak egyes szereplői több információval rendelkeznek, mint mások - áll a stockholmi akadémia indoklásában.

Az aszimmetrikus piaci információ elmélete azt jelenti, hogy például valamely vállalat igazgatótanácsának és vállalatvezetésének tagjai többet tudnak a cég jövedelmezőségi helyzetéről, mint a részvényesek, vagy a hitelfelvevők jobban ismerik saját törlesztési kilátásaikat, mint a hitelnyújtók. Az elmélet azt vizsgálja, hogy a piaci információk aszimmetrikus eloszlása miképp befolyásolja az információcserét.

Az akadémia közleménye szerint a három amerikai tudós munkássága megteremtette a modern információs közgazdaságtan magvát, s elméletüket a hagyományos agrárpiacoktól a modern érték- és pénzpiacokig a gyakorlatban is széles körben alkalmazzák. Az idén összesen 10 millió svéd koronát (1 millió dollárt, 1,032 millió eurót) kapnak a díjazottak.

A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban a svéd központi bank alapította, fennállásának 300. évfordulóján. Az elmúlt tíz év kitüntetettjei között szerepelt például Ronald Coase, Gary S. Becker, a magyar származású amerikai John C. Harsányi, John F. Nash, Robert Merton, Myrton Scholes, Amartya Sen és Robert A. Mundell.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!