Forrás: Világgazdaság
Három amerikai tudós, a 61 éves George Akerlof, az 58 esztendős Michael Spence és a vele egy korú Joseph Stiglitz kapta az idei közgazdasági Nobel-díjat. A Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai bejelentése szerint a három közgazdász a modern információs közgazdaságtan alapjait fektette le a 70-és évek óta folytatott kutatásaival.
Akerlof a Kaliforniai Egyetem berkeleyi részlegének közgazdászprofesszora, Spence a Stanford és a Harvard Egyetem volt dékánja, Stiglitz pedig a Columbia Egyetem közgazdaságtannal, üzleti tudományokkal és nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó professzora, a Fehér Ház volt tanácsadója és a Világbank egykori vezető közgazdásza. A három szakember elméletet dolgozott ki arra, hogy mi történik a piacon, ha annak egyes szereplői több információval rendelkeznek, mint mások - áll a stockholmi akadémia indoklásában.
Az aszimmetrikus piaci információ elmélete azt jelenti, hogy például valamely vállalat igazgatótanácsának és vállalatvezetésének tagjai többet tudnak a cég jövedelmezőségi helyzetéről, mint a részvényesek, vagy a hitelfelvevők jobban ismerik saját törlesztési kilátásaikat, mint a hitelnyújtók. Az elmélet azt vizsgálja, hogy a piaci információk aszimmetrikus eloszlása miképp befolyásolja az információcserét.
Az akadémia közleménye szerint a három amerikai tudós munkássága megteremtette a modern információs közgazdaságtan magvát, s elméletüket a hagyományos agrárpiacoktól a modern érték- és pénzpiacokig a gyakorlatban is széles körben alkalmazzák. Az idén összesen 10 millió svéd koronát (1 millió dollárt, 1,032 millió eurót) kapnak a díjazottak.
A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban a svéd központi bank alapította, fennállásának 300. évfordulóján. Az elmúlt tíz év kitüntetettjei között szerepelt például Ronald Coase, Gary S. Becker, a magyar származású amerikai John C. Harsányi, John F. Nash, Robert Merton, Myrton Scholes, Amartya Sen és Robert A. Mundell.