Nettó hat százalékkal, azaz 13600-zal csökkent a munkavállalók száma a központi közigazgatásban 2006-2007-ben, az ebből, illetve az átszervezésekből adódó költségvetési megtakarítás pedig elérte a nettó 46 milliárd forintot – közölte Veres János pénzügyminiszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón. Ténylegesen azok száma, akiket a leépítés érintett, ennél jóval magasabb, bizonyos szerveknél azonban létszámbővülés történt.
A 2006-ban meghirdetett reformprogram célja a központi adminisztráció hatékonyabbá tétele, illetve a szervezeti struktúra átalakítása volt – tette hozzá. Hozzáfűzte: míg tavalyelőtt 415 közigazgatási szervezet működött, addig 2007-ben ezek száma 176-ra csökkent. Emellett a regionalizáció megvalósult a Magyar Államkincstárnál, az APEH-nél, az Országos Mentőszolgálatnál és az Országos Nyugdíjbiztosítónál.
WTO-javaslat elutasítva
A tájékoztatón a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatónak a mezőgazdasági vámok és támogatások, valamint az ipari termékekre vonatkozó vámok leépítésérére vonatkozó javaslatáról is szó esett. Ennek kapcsán a pénzügyminiszter közölte: a kormány elfogadhatatlannak tartja a készülő megállapodást.
Ennek révén a magyar vállalkozások jövedelmi pozíciója már az első évben több tízmilliárd forintos nagyságrendben romolna, a későbbi években ez a szám elérhetné a százmilliárdos nagyságrendet is – emelte ki a legfőbb okot Veres János. A szabályozás az agrárium egészét és a járműgyártást érintené jelentősen.
A tárcavezető szerint az aránytalanul magas, 60 százalékos vámcsökkentés – amit a WTO javaslata kötelezően előírna – megrendítheti pozícióinkat, ugyanakkor az olyan országok, mint India, Kína és Brazília piacnyitása nem kompenzálná mindezt.
Ötszázezer európai állás veszélyben
Ha a megállapodásra sor kerülne, csaknem ötszázezer munkahely kerülne veszélybe, amely a magyar mezőgazdaságban és iparban dolgozókat is érintené – hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Veres János egyébként a kormányfőt helyettesítve már közölte álláspontját José Manuel Barrosóval, az EU Bizottságának elnökével. Később Gyurcsány Ferenc telefonon szintén egyeztetett Barrosóval, amely során nyomatékosította a magyar álláspontot.
Hazánkon kívül Franciaország, Litvánia és Olaszország szintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy ne kerüljön sor ilyen formában a megállapodásra. Emellett Görögország és Portugália nyitott arra, hogy az érveket megfontolva esetlegesen megvétózza a javaslatot.
Veres: Nem érte kár a magyar államot
Újságírói felvetésekre más témák is szóba kerültek a tájékoztatón. A kormányzati negyed tervezésének kapcsán Veres János leszögezte, hogy a magyar államot nem érte kár. Mint mondta, 8,5 milliárd forintot fizettek a MÁV-nak, illetve a költségvetési keretből mintegy egymillárd forintot használtak fel a project előkészítésére és menedzselésére. Az állam kezébe egy olyan ingatlan került, amelynek forgalmi értéke magasabb a kifizetett összegnél – vélte a miniszter.
Szintén újságírói kérdésre válaszolva a jövő évi adóváltozásokkal kapcsolatban csupán annyit közölt, hogy nagyjából augusztus harmadik hetében készülnek el az elképzelésekkel, így azokat csak akkor tudják nyilvánosságra hozni.
Kovács Zita