Mi motiválja még Kürti Sándort? A tökös gyerek-érzéstől a gyönyőrű nőkig.
Mi motivál még egy olyan embert, aki megtehetné, hogy élete végéig egy karosszékben lógassa a lábát, és azzal a "gyönyörű nővel töltse minden idejét, aki őt elviselte, és akinek a dolgait ő is képes volt tolerálni"? "Szeretek gondolkodni és tanulni" - állítja Kürti, amihez pedig munkára és új kihívásokra van szükség. Jelenleg leginkább az köti le a figyelmét, miképp lehet egy növekvő céget minél nagyobb magasságokba röpíteni, és a dolgozókat valóban motiváló ösztönző-rendszert kiépíteni.
"Tudok csapatot építeni"
Arra a kérdésre, mit érez leginkább sajátjának a cégnél, a szokásos "neeem tudom" után így válaszolt: "Én a csapatom által vagyok tehetséges, csapatot építeni tudok" - mondja a menedzser, aki a kiváló adottságú emberek összehozását, munkájuk összehangolását érzi leginkább "védjegyének".
Hol szerezhető be ez a tudás? A szakirodalom - bár támpontot ad - nem dolgozott ki minden helyzetre konzervmegoldásokat, ráadásul egy idő után mindenki megunja az "űrhajóskaját". Kürti Sándor karrierje hajnalán első tapasztalatait a csapatmunkáról az olajiparban szerezte, s ennek tanulságait a mai napig nem feledi. "A Dunai Kőolajipari Vállalatnál nem volt kérdés, hogy felelősségteljesen végzi-e valaki a munkáját, hiszen magyarázattal nem lehetett megállítani a csövön befelé áramló kőolajat. Az emberek problémamegoldással és nem problémák gyártásával foglalkoztak" - és ez az, ami valóban hatékonnyá tud tenni egy céget, hangsúlyozta.
Az Ernst & Young "Az Év Üzletembere" díjával is kitüntetett vezető állítása szerint ebből a küzdelmes világból merített kitartást magának saját vállalatához. Tizenhét-tizennyolc éve foglalkoznak információbiztonsággal, ami "az alkotó munka és innováció révén" hatalmas versenyelőnyt jelent a piacon.
A figyelemre méltó vagyonra szert tevő menedzserek körében világszerte megfigyelhető a jótékonykodás iránti úri passzió. Például Bill Gates és Soros György - mégha valószínű némiképp különböző indíttatásból is - mind visszacsöpögtetnek a társadalomnak a sikereik révén begyűjtött anyagi javakból.
Kürti Sándor a Kürt Alapítványi Gimnázium létrejöttéhez nyújtott támogatást, illetve a cigány származású gyerekek oktatását is segíti. "Nem hagyja a lelkiismerete nyugodni a jómódú menedzsert?" - merül fel a kérdés.
"Nem erről van szó. Nálunk a jótékonyság kérdése is benne van az üzleti elgondolásban. Az információbiztonság egy furcsa áru: kockázatot csökkentünk és bizalmat adunk el. Magyarországon pedig a legnagyobb társadalmi kockázat a cigánykérdés, ezt kívánjuk csökkenteni a támogatással" - mondja Kürti.
Ez logikus. Most már érthető, miért nem a "focisták fenekére" írják fel a vállalat nevét...
Nagy Vajda Zsuzsa Menedzsment Fórum Korábbi portrék: Bojár Gábor: globális fejjel kell gondolkodni