A 2005-ben alapított WHE az ausztrál tőzsdére való bevezetése után, tavaly indította el 2,5 millió dollár költségvetésű uránkutatási és -feltárási programját Európában, Dél- és Észak-Amerikában. A bátaszéki lelőhely fúrásainak tervezett költségvetése 45 millió forint. Ezen a területen 2007 nyarán már végeztek légi geofizikai méréseket, ennek alapján négy helyszínen terveznek kutatófúrásokat.
Bátaszéken 1989-ben az akkori Mecsekérc 0,01–0,07 százalék közötti minőségű uránércet mutatott ki 83 fúrólyukkal; ezt az eredményt, vagyis a pontos uránkoncentrációt kell most megerősíteni – közölte Barabás András, a WHE Hungary ügyvezetője.
A korábbi kutatási eredmények alapján megközelítőleg 100 tonna fémurán nyerhető ki a területből, azonban Barabás András szerint ez korántsem biztos, mert akkor az uránbányászat miatt félbehagyták a kutatást, így nem kizárt, hogy több száz vagy több ezer tonna fémurán is lehet a mélyben.
A laboratóriumi vizsgálatok várhatóan április elejére készülnek el. Ha az eredmény megfelel az elvárásoknak, akkor tavasszal belevágnak egy nagyobb fúrási programba, majd 2009-ben néhány fúrólyukon keresztül kísérleti jellegű kitermelés is elképzelhető. A bányanyitás fő motívuma, hogy az urán-oxid világpiaci ára a mecseki bányászat befejezése óta a hatszorosára emelkedett, s a kereslet is egyre nő, írja a Világgazdaság.