3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kötelező szervizdíjról még nem tárgyalt a kormány.

Ha sikerrel jár a szállodaszövetség kezdeményezése, jövőre 8-15 százalékos szervizdíjat csaphatnak hozzá a számlákhoz az éttermekben. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége azért javasolja a kötelezős szervizdíj bevezetését a kormánynak, mert a vészes munkaerőhiány miatt akkora bérnyomás van rajtuk, amit nem tudnak kigazdálkodni. Sok szakember külföldön próbál szerencsét, a helyükre pedig egyre nehezebb jó szakmai alapokkal rendelkező dolgozót találni.

A kötelező szervizdíj ötlete annyira friss, hogy még nem foglalkozott vele a kormány, illetve a kabinetek. Ezt Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter árulta el az mfor kérdésére a tegnapi Kormányinfón.

Lázár János 

Ő személy szerint nem is hallott róla – közölte. Mindazonáltal kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy mit hozna egy ilyen intézkedés a vendéglátásban. Mint mondta:

„Nyilvánvalóan a gazdasági minisztériumnak kell először mérlegelnie, hogy ez a munkaerő-piaci helyzetet oldaná meg, vagy az árakat emelné. Azt kell megvizsgálni, hogy milyen hatással van a piacra. De nem csak a munkaerő-piacra.”

Vagyis Lázár szerint nem zárható ki, hogy a kötelező szervizdíj ötlete mögött pusztán bevétel-növelési szándékok állnak, de a munkaerőhiány ettől nem oldódna meg. Ráadásul egy ilyen intézkedés szembemenne a turizmus fellendítését célzó törekvésekkel. A kormány ezzel az indokkal csökkentette 18 százalékra idén az éttermi fogyasztás áfáját.

A kötelező szervizdíj bevezetése viszont kioltaná az áfacsökkentés hatását. Erősen kétséges tehát, hogy a szállodaszövetség megkapja a kormány támogatását ehhez az ötlethez.

Bár a javaslat indoklása szerint nincs elég munkaerő a piacon, a Központi Statisztikai Hivatal kimutatása szerint évről-évre nő a szálláshelyeken, vendéglátásban foglalkoztatottak száma. Tavaly éves átlagban 192,8 ezer ember dolgozott ezen a területen, az utolsó negyedévben több mint 196,6 ezer dolgozó kenyérkeresetét biztosította az ágazat. Az elmúlt években 5-9 százalékkal bővült a munkavállalók száma.

De akkor hol itt a probléma? Hiszen a statisztika szerint egyre többen dolgoznak a vendéglátásban, nemhogy fogyna a munkaerő. Csakhogy közben a kereslet is irgalmatlan tempóban bővül. A szállodák 2010-ben még 5,6 millió vendéget fogadtak, tavaly pedig már 8,7 millióan jelentkeztek be a recepciókon. A vendégéjszakák száma 14 millióról 21 millióra nőtt ugyanezen időszakban.

Más irányba tartott ugyanakkor a vendéglátás. Számuk 55 ezerről 52,6 ezerre csökkent az elmúlt hét évben. Ennek azonban nem a klasszikus vendéglátás – éttermek, büfék, cukrászdák – kínálatának alakulása az oka, sőt: néhány száz egységgel nőtt is a számuk az említett időszakban. Az italüzletek, szórakozóhelyek száma azonban megcsappant, 21,5 ezerről 18,2 ezerre.

Ami még kilvasható az adatokból, hogy a vendéglátó helyeken az ételfogyasztás aránya a teljesen belül 70 százalékról 73 százalékra emelkedett, ugyanekkor a dohányfogyasztás – a nemzeti trafikrendszer bevezetése miatt – közel 3 százalékról nullára csökkent. Valamelyest nőtt a kávéfogyasztás is, míg az alkoholtartalmú és üdítő italoké pedig kismértékben csökkent.

Baka F. Zoltán

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!