2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közép-európai bankszektornak és a pénzügyi válságnak Európában leginkább kiszolgáltatott Ausztriát "szinte biztos", hogy megmenti a német kormány, de eddigi kivételes helyzete súlyos hátránnyá válik, írta hétfőn délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.

A mértékadó párizsi újság szerint Bécs éveken át a híd szerepét töltötte be Európa nyugati és keleti fele között, de ez a híres híd most összeomlani látszik: Ausztria ugyanis Európának a pénzügyi válságságtól legjobban sújtott országa lett.

Az osztrák bankok 277 milliárd dollárt fektettek be Kelet-Európában, megelőzve Németországot és Olaszországot, amelyek külön-külön megközelítőleg 220 milliárd dollárt helyeztek ki a térségbe. Ha összevetjük ezeket az összegeket az országok GDP-jével, Ausztria sérülékenysége drámai, és maga az ország is óriási kockázatnak van kitéve, hívta fel a figyelmet a Le Monde.

Az osztrák bankok érdekeltségei Közép-Európában Ausztria GDP-jének hetven százalékát teszik ki. Ezután következik Belgium 33 százalékkal, Svédország 25 százaléklal és Görögország 20 százalékkal.

"Ausztria nagy veszélyben van", szögezte le a Le Monde. A lap számítása szerint, ha az osztrák bankok 10 százalékot veszítenek a kelet-európai országoknak nyújtott kölcsönökön, az az ország GDP-jének hét százalékos kárt jelent. Ha Közép-Európában hosszabb ideig tartó recesszió következik, akkor ez a veszteség meg is duplázódhat vagy háromszorozódhat.

Az osztrák költségvetési hiány szerencsére alacsony, a GDP egy százaléka alatt van. Az államadósság viszont a GDP 60 százaléka, ami elég magas, és a bankok növekedő veszteségével Bécsnek nem lesz más választása, mint az államadósság növelése.

A Le Monde szerint, ha az osztrák állam tényleg nehéz  helyzetbe kerül, szinte biztos, hogy a német szomszéd segítségére lesz. A jelenlegi német koalíció "már kezdi pedzeni, hogy muszáj támogatni az euróövezet leggyengébb országait, mert összességében kevesebbe kerül most szolidárisnak lenni, mintsem hagyni a valutaunió bármelyik országát fizetésképtelenné válni".

Ausztria valószínűleg kimászik a bajból, de eddigi kivételes helyzete súlyos hátránnyá válik. Mint a többi országban is, legyen szó kicsikről vagy nagyokról, az ártatlan adófizetőknek kell majd a korábban bőven dobott hitelek többéves bumeránghatásának pénzügyi következményeit állniuk, zárta írását a Le Monde.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!