4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnaphoz hasonlóan pénteken is mintegy kétmillió köbméter gázt adunk el Szerbiának, jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Ezzel egyidőben az Európai Bizottság követelte, hogy haladéktalanul indítsák újra az EU-ba irányuló gázszállítást, miután Brüsszel szerint az ellenőrző mechanizmus részleteit illetően is megállapodás született. Az orosz-ukrán határra érkező ellenőrök között egy magyar szakember is lesz.

Újabb gázsegélyt pumpálunk át Szerbiába (Fotó: MTI)

Pénteken újabb kétmillió köbméter gázt ad el Magyarország Szerbiának, jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter pénteki sajtótájékoztatóján. Emellett Németország 2,7 millió köbméter gázt küld hazánkon keresztül déli szomszédunknak, ahol az elmúlt napokban tömegesen maradtak fűtés nélkül lakások.

A Mol közleménye szerint az újabb eladást azt teszi lehetővé, hogy a mai napra rendelkezésre állnak Magyarországnak a források. A segítségnyújtáshoz szükséges gázmennyiséget a Mol hazai termelése biztosítja. Szerbia irányába a gázszállítás tegnap óta folyamatos, és ezekben az órákban is zavartalanul zajlik, közölte a cég.

Ami Magyarországot illeti, Ukrajnából továbbra sem érkezik földgáz hazánkba. A nyugati vezetékeken azonban tegnap mind a négymillió köbméter gáz megérkezett, s várhatóan ma is megkapjuk a teljes mennyiséget. 

Ma megnőhet a gázfogyasztás

Molnár Csaba szerint január eleje óta tegnap volt az egyik leghidegebb nap hazánkban, 61,5 millió köbméter gáz fogyott – igaz, éjszaka már kimondottan magas volt a fogyasztás. Ma  még hidegebb várható,  így mintegy 64-66 millió köbméter gázt használunk majd el.  A miniszter is megerősítette a Mol közlését, hogy ez a mennyiség rendelkezésre áll, újabb korlátozások bevezetésére egyelőre nincs szükség. A stratégiai tározót – a korábbi hírekkel ellentétben – eddig még nem használták, és egyelőre nem is kívánnak hozzányúlni.

Egyúttal hozzátette: a rendszer csúcsra van járatva, a tárolók maximális kapacitáson működnek. Emiatt  bármikor előfordulhatnak problémák a rendszerben, így továbbra is takarékosságra intik a fogyasztókat. Szerdán a lakosság hárommillió köbméter gázt takarított meg, tegnap azonban már hidegebb volt, nem volt ilyen jelentős a spórolás.

A gázszállítások helyreállítását követeli az EU 


Ami a nemzetközi fejleményeket illeti, Alekszej Miller, az orosz Gazprom gázvállalat vezérigazgatója csütörtökön közölte: helyre lehet állítani az Európába irányuló gázszolgáltatást, amint a helyszínre érkeznek az uniós ellenőrök.

Ennek nyomán az Európai Bizottság pénteken követelte, hogy haladéktalanul indítsák újra az EU-ba irányuló gázszállítást, mivel Brüsszel szerint az ellenőrző mechanizmus részleteit illetően is megállapodás született.

A bizottsági közlemény szerint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az éjjel Viktor Juscsenko ukrán elnökkel, Andris Piebalgs energiaügyi EU-biztos pedig orosz illetékesekkel tárgyalt, és e megbeszélések nyomán "áttörés" következett be.

Az MTI szerint orosz részről egyelőre nem erősítették meg az állítólagos áttörés hírét. Mindazonáltal a Gazprom vezérigazgatója nyilatkozatot adott ki. Eszerint "ha létrehoznak egy többoldalú bizottságot az ukrajnai gáztranzit megfigyelésére, a Gazprom megadja a lehetőséget, hogy a bizottság megfigyelői dolgozhassanak orosz területen is a gázmérő állomásoknál, az ukrán határnál."

Magyar ellenőr is lesz a bizottságban 

Molnár Csaba szerint a 15 fős ellenőrző bizottságban egy magyar szakértő kap majd helyet, akit a Földgázszállító Zrt. delegál. A tagok ma találkoznak Németországban, és onnan utaznak tovább, tette hozzá.        

A tárgyalások csütörtök este azért maradtak függőben, mert az oroszok saját szakértőket is akartak küldeni a gáztovábbítás ellenőrzésére hivatott uniós ellenőrök mellé, az ukránok azonban nem akartak hozzájárulni az orosz ellenőrök ukrajnai tevékenységéhez.

Az EU szakemberei azt kívánják figyelemmel kísérni, mennyi gázt és milyen nyomással továbbítanak orosz részről Ukrajna felé. Eddig ugyanis Moszkva és Kijev egymást okolta azért, hogy a gáz nem érkezett meg az EU területére.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!