2,9 százalékkal csökkent Magyarországon az élelmiszer és háztartási vegyiáru mennyiségben mért kiskereskedelmi forgalma az előző év hasonló időszakához képest, áll a Nielsen piackutató cég mfor.hu-hoz eljuttatott elemzésében. A 2008 áprilisa, azaz még jóval a válság kirobbanása előtt kezdődött negatív trend tehát folytatódik – ez sorrendben a hatodik félév, amikor visszaesést mérnek.
Tavaly ilyenkor estünk a legtöbbet
A legnagyobb zuhanást egyébként 2008 negyedik negyedévében regisztrálták – ekkor 3,5 százalékkal estek a mennyiségben mért eladások egy évvel korábbhoz képest. Ez valószínűleg arra vezethető vissza, hogy a válság 2008 októberében érte el hazánkat – relatív hirtelen, de annál nagyobb intenzitással.
Ami a nemzetközi helyzetet illeti, összesen kilenc fejlett európai országban estek az eladások az idei harmadik negyedévben. A legnagyobbat Írország bukta ( mínusz négy százalék), míg Csehországban és Szlovákiában 3-3, Finnországban és Görögországban 2-2, Dániában, Németországban és Olaszországban pedig egy-egy százalékos mínuszt jegyeztek fel.
A térség Nielsen által vizsgált államai közül növekedést mértek Ausztriában (2,5 százalék) és Lengyelországban (2,3 százalék) – igaz, utóbbi országban a második negyedévben még sokkal izmosabb, 7,5 százalékos volt a bővülés -, és emelkedett a forgalom Boszniában, Albániában, Oroszországban, Szerbiában, Macedóniában és Szlovéniában, valamint Franciaországban, Nagy-Britanniában és Spanyolországban is.
Összességében átlagosan egy százalékkal nőttek a mennyiségben mért eladások 2008 harmadik negyedévéhez képest – ez átlagos bővülési ütemnek felel meg az elmúlt negyedévek számait tekintve (az európai átlagnak minden negyedévben sikerült pluszban maradnia – a szerk.) Figyelemre méltó, hogy földrészünkön még mindig kedvezőbb a bővülés üteme, mint Észak-Amerikában, emelték ki a Nielsen szakértői.
Értékben mérve is átlag alatt vagyunk
Ami az értékben mért eladásokat illeti, Magyarország 1,2 százalékos pluszt produkált a harmadik negyedben 2008 harmadik negyedévéhez viszonyítva. A növekedés üteme azonban folyamatosan csökken – 2008 elején például még 8,8, 2009 első három hónapjában 4,4, a második negyedévben pedig 3,6 százalékos bővülés volt tapasztalható.
A huszonegy vizsgált, fejlett ország átlagban ennél nagyobb, 2,4 százalékos ütemben fejlődött - ez azonban az elmúlt tizennyolc hónap legalacsonyabb mutatója. Továbbra is meglehetősen erős Lengyelország, ahol 5,8 százalékkal emelkedtek az értékben mért eladások.
Átlag felett drágulunk
A Nielsen szerint a fogyasztói átlagár hazánkban 4,1 százalékkal emelkedett a vizsgált időszakban, miközben Portugáliában öt, Szlovákiában négy, Csehországban pedig két százalékkal csökkent.
Deflációt egyébként összesen tíz országban regisztráltak, az európai átlag azonban még így is 1,3 százalékos pluszt mutat. Igaz, a második negyedévben még dupla ekkora volt a drágulás üteme.
W. B.
Menedzsment Fórum