6p

Az internetszolgáltatók egyelőre csak kísérleteznek a jelenlegi csomagoknál lényegesen nagyobb sebességet kínáló technológiákkal, miközben például Németországban már össze is vesztek rajta cégek és a hatóság. Magyarországon a tavalyi év óta növekszik ugrásszerűen a szélessávú internet előfizetések száma, az új belépők azonban a legolcsóbb és legkisebb sávszélességet kínáló csomagokat választják. A szolgálatók keskeny ösvényen próbálnak egyensúlyozni: csak a tőkerős cégek tudnak internetgyorsító beruházásokat végrehajtani addig, amíg valódi igény nem mutatkozik például a nettévé iránt.

Még nem nyerő a leggyorsabb internet (mfor.hu)

A T-Online tavaly óta Budapesten, a XI. kerületben kísérletezik a telefonvonalon továbbított, nagy sávszélességű internetszolgáltatással, amelyen a nagy felbontású, kiváló képminőséget biztosító HDTV-adások mellett 25 megabit per másodperces internetkapcsolatot és IP telefonszolgáltatást is használhatnak a tesztüzemben résztvevők. Az úgynevezett VDSL technológiának köszönhetően olyan újdonságok is megjelenhetnének, mint például a videotelefon, vagy az internetre kötött tévén játszható online játékok. A szolgáltatás a vállalat ígérete szerint az idei év első félévében már több kerületben is elérhető lesz majd.

Szigetek

Más kérdés, hogy vajon lesz-e elég előfizető ahhoz, hogy a cég komoly tempóban kezdje kiépíteni a hálózatot. A felvetés azért is érdekes, mert egy kis  baranyai városban, Bólyon a  helyi önkormányzat és az Ericsson együttműködésének eredményeként idősebbek is élvezhetik a szupergyors internet előnyeit. Egy másik vidéki "sziget" lehet a tiszamenti Szolnok. Ebben a városban az alternatív szolgáltatóként ismert Externet fogott bele olyan beruházásba, amelynek köszönhetően akár 25 Mbps sebességű VDSL szolgáltatást is képes nyújtani az előfizetők részére.  Az új generációs internetszolgáltatás a hagyományos ADSL-nél magasabb sávszélességet kínál mind feltöltési, mind letöltési irányban, korlátlan adatforgalom mellett.

Az úgynevezett helyi hurok szétválasztással megvalósuló Xpress ADSL szolgáltatás eddig népszerűnek bizonyult a szolnoki előfizetők körében. A megoldás lényege, hogy a telefonszolgáltatást továbbra is a helyi telefonszolgáltató biztosítja, azonban a telefonvonal szélessávú adatátviteli tartományát már az Externet telefonközpontban elhelyezett berendezései kezelik.  Az előfizetők másfél, öt illetve tíz Mbit/s  letöltési sebességű csomagok közül válogathatnak, de Várkonyi Ádám, a tárasaság marketingigazgatója az mfor.hu-nak elmondta a cég - a telefonközponttól való távolság függvényében - már most is tud akár 25 megabites sávszélességet kínálni vállalatok részére, és jelenleg tesztjelleggel üzemeltetnek ilyen sebességű vonalat.

Úgy látják viszont, hogy az egyéni előfizetőknek nincsen ekkora sávszélesség igénye, számukra általában elegendőnek bizonyul a 10 Mbit/s sebesség is, közölte a marketingigazgató. A nemzetközi hátterű tőkeerős cégek is kénytelenek küzdeni ezzel a problémával. A sávszélességnövelő beruházásokra készülő UPC sajtóosztályán például azt mondták, hogy a nagyobb sávszélességű csomagok részaránya (az összes igénybe vett csomagon belül) jelenleg fokozatosan csökkenő tendenciát mutat. Hozzátették ugyanakkor, hogy még mindig nagyon hangsúlyos a közepes és az a feletti csomagok részesedése a portfolióból.

Az újak árérzékenyek 

"Az arányok átrendeződése, a nagyobb sebességű csomagok részarányának csökkenése alapvetően azzal magyarázható, hogy ma már a kisebb csomagok is olyan adatforgalmi sebességet biztosítanak, mint egy-két évvel ezelőtt a legmagasabbak, és az internet folyamatos terjedése révén az új belépők között egyre nagyobb számban vannak olyanok, akik az árra érzékenyebbek" - mondta az mfor.hu kérdésére Szűcs László, a cég sajtóreferense.

Hozzátette, hogy az eddigi internetezők nagyobb része kevésbé volt árérzékenynek tekinthető, számukra az internet-hozzáférés rendkívül fontos és ennek megfelelően értékes is volt.Sokan közülük betárcsázós, modemes internetről tértek át szélessávra. Mára viszont egyre többen olyanok is bekapcsolódnak, akik még csak ismerkednek az internettel, eddig nem volt vele semmilyen tapasztalatuk, így nem egyértelmű számukra ennek a fontossága. Szűcs László szerint ők ezért érzékenyebbek az árra. Ráadásul kezdőként egyébként sem használnák még ki a magasabb sebességek előnyeit. Ugyanakkor az is igaz, hogy éppen azért találhat meg ma már egyre több "árérzékeny" felhasználót az internet, mert annak az ára olyan szintre csökkent, hogy egyre több felhasználó számára megfizethető a szélessávú netezés. Igaz számukra még jó ideig fontos lesz a szolgáltatás ára, mivel még nem mélyedtek el benne, és így nem képvisel számukra magasabb értéket.

Külföldön már veszekednek 

A nagy sávszélességigényű T-Online-os IPTV szolgáltatás többek között ezért is indulhatott a vártnál kisebb sikerrel. A cég sokféle módon próbálkozik a termék népszerűsítésével, nemrég például orvosi rendelőkben, kórházi várókban jelentek meg az ott elhelyezett kivetítőn futó feliratos, főleg az adások megállíthatóságát hangsúlyozó reklámfilmek.  A területen dolgozó szakemberek mindenesetre úgy gondolják, hogy a nagyobb sávszélesség iránti igényt alapvetően az internetes tartalmak és alkalmazások fejlődése generálja.

"Az elmúlt évek tendenciája az volt, hogy azonos árszinten évről évre vagy akár félévente egyre magasabb sávszélességet lehetett elérni, miközben persze az addigi sávszélességű szolgáltatás egyre olcsóbban elérhetővé vált. Az előfizetők többsége azonban nem az egyre olcsóbb, de azonos sebességű szolgáltatást kereste, mert így nem tudott volna lépést tartani a tartalmak egyre nagyobb sávszélességet igénylő fejlődésével. Ebben az is szerepet játszott, hogy a szolgáltatás ár-érték arányát megfelelőnek találták, és természetesen az is, hogy folyamatosan egyre tapasztaltabbakká váltak, egyre többet szerettek volna kihozni internetkapcsolatukból és így egyre nagyobb elvárásokat támasztottak a sávszélesség iránt" - fejtette ki a UPC sajtóreferense.

Úgy tűnik mindenesetre, hogy a fejlesztések - bár lassabban haladnak, mint Nyugat-Európában - főleg a legnagyobb hazai cégek nemzetközi háttere miatt nem maradnak el. A Magyar Telekom tulajdonosa, a Deutsche Telekom - és a német állam - mindenesetre már pert is vesztett, mert meg akarta akadályozni, hogy az alternatív szolgáltatók is hozzáférjenek hálózatához.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!