3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rendületlenül emelkedik a megszűnő cégek száma az építőiparban. Noha 2014 második negyedéve nem döntötte meg, csak megközelítette 2013 második negyedévi rekordot, az első félév egésze már 3162 megszűnést hozott. Ez a tavalyi első félévhez képest 12 százalékos, 2012 első feléhez képest pedig 35 százalékos növekedés.

Idén, a második negyedévben 1618 cég szűnt meg az építőiparban, 13-mal kevesebb, mint az ágazat eddigi legrosszabb időszakában, 2013 második negyedévében. Az első félév egészét nézve azonban még nem lehet azt állítani, hogy az ágazat magához tért volna: január óta 3162 céget törölt a cégbíróság, 12 százalékkal többet, mint a megelőző év azonos időszakában és 35 százalékkal többet, mint 2012 első félévében.

"Az alapadatok nem festenek jó képet az ágazatról, de továbbra is úgy látjuk, hogy hamarosan fordulat állhat be az építőiparban” – mondja Tóth Tamás, az adatokat közlő Opten ügyvezető igazgatója. Az igazgató szerint kedvező fordulat, hogy a felszámolás után megszűnő cégek száma a harmadik egymást követő félévben is csökkent. 2012 második felében még 1941 felszámolás utáni megszűnést tett közzé a cégbíróság, idén az első félévben viszont százzal kevesebbet. „Az ideális állapot még nagyon messze van, de az építőipar lassú tisztulása pozitív üzenet minden építőipari vállalkozás számára. A kifizetetlen számlák és a problémás ügyfelek számának csökkenése előbb-utóbb az eredményességi mutatókban is jelentkezni fog" – értékelt az Opten igazgatója.

Mindeközben az építőipari megrendelésállomány a mélyépítés után már a magasépítésben is pozitív jeleket mutat. Ezen a területen azok a kisebb építőipari cégek is érvényesülni tudnak, amelyek a válság kitörése óta nehéz likviditási helyzetben vannak. Az alacsony jegybanki alapkamat és az elhalasztott beruházások következtében felgyülemlett lakossági megtakarítások együttesen vezettek a lakossági jelzáloghitelezés és a lakásépítések lassú beindulásához. Nem véletlen, hogy lassú a fordulat, hiszen a potenciális lakossági beruházók rendkívül óvatosak. Az elmúlt évek a szerencsétlenül járt devizahitelesekről szóltak, továbbá a bankszektort övező bizonytalan jogi környezet hatására a pénzintézetek is csak igen szigorú feltételek mellett folyósítanak újabb hiteleket.

Az első negyedévi kisebb cégalapítási hullámot az új cégek számának jelentős visszaesése követte. "Várható volt, hogy a cégalapítások szigorítását megelőző roham után normalizálódik a helyzet és a kormányzat szigorító intézkedései végül eredményre vezetnek" – mondja Tóth Tamás. Szerinte az ágazatban működő cégek számának lassú csökkenése nem feltétlen rossz jel, mert a működő cégek száma megközelíti a gazdasági realitásokat, és a felelősen gazdálkodó vállalatok aránya növekszik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!