"Nem arról kéne beszélni, hogy a bevándorlásnak milyen hatásai vannak, hanem kimondottan a hiányszakmákra kéne embereket hoznunk Nagy-Britanniába" - véli a Munkaközvetítők és Munkaadók Szövetségének képviselője. Szerinte a bevándorlási politikának elég rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy például az egészségügy és az építőipar területén meglévő hiányszakmákat felszámolja. A bevándorlás akár káros is lehet a szervezet szerint, ha olyan szakmákba áramlik be a külföldi munkaerő, melyekben nagy a munkanélküliség egyébként is.
A múlt hónapban készült egy másik felmérés a brit cégek körében, melyből kiderült, hogy főleg az egészségügy és az építőipar területén kevés a munkaerő. A szakmai szervezet szerint a célok - mint például a hárommillió új lakás felépítése vagy az elöregedő társadalom ellátása - nem oldhatók meg anélkül, hogy ezeket a lyukakat betömjék a foglalkoztatásban. Ehhez pedig elsősorban képzett munkaerőre lenne szükség.
"Természetesen mindig egyszerűbb olyan munkavállalókat alkalmazni, akik helyben vannak. ha azonban hiány van az adott szakterületen képzett munkaerőből, akkor kénytelenek vagyunk azt bevándorlókkal pótolni" - vélekedik a szövetség. Az építőiparban ráadásul várhatóan még emelkedni fog a betöltetlen álláshelyek száma, mivel London 2012-ben olimpiát rendezhet, a létesítmények megépítéséhez újabb bevándorlókra lesz szükség.