4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Immár száznál több orosznak van egymilliárd dollárnál nagyobb vagyona. A leggazdagabb orosz Oleg Gyeripaszka, míg a második helyen a nála jóval ismertebb Roman Abramovics áll.

Oroszországban egyetlen év alatt közel megduplázódott a dollármilliárdosok száma: a tavalyi 61 után idén már 101 ember rendelkezik egymilliárd dollárnál nagyobb vagyonnal, s ezzel az ország a milliárdosok számát tekintve a világon immár a második helyre került az Egyesült Államok után - közölte a Finansz című orosz hetilap legfrissebb számában. A lap szerint a 101 személy vagyona összesen 715,3 milliárd dollár, a tíz leggazdagabbé 221 milliárd dollárt tesz ki. A szakértők az igen jelentős fejlődést az orosz vállalatok részvényeinek árnövekedésével és a rubel árfolyamának megszilárdulásával magyarázzák.

A leggazdagabb orosz listáját Oleg Gyeripaszka a Basic Element Holding főrészvényese vezeti, aki tavaly Roman Abramovicsot szorította ki az első helyről. Gyeripaszka jelenleg a becslések szerint 40 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik, ami a múlt év elején még csak 21,2 milliárd dollár volt, vagyis a vagyona egy év alatt közel megduplázódott. Őt tartják a legaktívabb orosz vállalkozónak: a Basic Element csak a legutóbbi időben részvénycsomagokat vásárolt a Magnában, a Hochtiefben, a Strabagban, a Transzsztrojban és a Ruszsznyeftben, és jelezte, hogy Szentpéterváron 480 milliárd rubelt szándékozik befektetni.

A lista második helyén Roman Abramovics befektető áll 23 milliárddal: Csukcsföld kormányzójának, a Chelsea futballcsapat tulajdonosának vagyona "mindössze" kétmilliárd dollárral nőtt tavaly óta. A 3. és 4. helyen Mihail Fridman, az Alfa Grup, valamint Vlagyimir Liszin, a Novolipeckij Fémipari Kombinát tulajdonosa következik egyenként 22,2 milliárd dollárral.

A további sorrend a következő: Alekszej Mordasov (22,1 milliárd), Vlagyimir Potanyin és Mihail Prohorov (egyenként 21,5 milliárd), Szulejman Kerimov (18 milliárd), Viktor Vekszelberg (15,5 milliárd) és German Han (15 milliárd).

A leggazdagabb 10 orosz közül öt - Gyeripaszka, Liszin, Mordasov, Potanyin és Kerimov - a fémiparban keresi pénze javát.  Tízmilliárd dollárnál többel 18 orosz rendelkezik, s ugyanennyien ellenőriznek 5-10 milliárd közötti vagyont.

Nő egyetlen van az orosz milliárdosok között: Jelena Baturina, az Interko építőipari vállalat tulajdonosa, Jurij Luzskov moszkva polgármester felesége, akinek vagyona 7 milliárd dollárt tesz ki, s ezzel a leggazdagabb oroszok között a 27. helyen áll. Az 500 leggazdagabb orosz között 15 nő található, de nem mind maga kereste a pénzt: Roman Abramovics volt felesége úgy került a listára, hogy férjétől a váláskor 300 millió dollárt kapott.

A dúsgazdagok többsége a szovjet állami vállalatok privatizációja során, s nem is mindig teljesen jogtisztán lépett a meggazdagodás útjára. Manapság azonban már egyre többen vannak, akik jóval később kezdték pályájukat, s szinte a semmiből lettek milliárdosok. Közülük a legismertebb Rusztam Tariko, aki idegenvezetőként kezdte, majd felküzdötte magát a Ferrero csokoládékonszern tanácsadójává, s végül megalapította a Russzkij Sztandard vodkagyárat, majd néhány éve ugyanezzel a márkanévvel saját bankját.

A Finansz 2004 óta közli évente a listát, s a leggazdagabb oroszok száma azóta megnégyszereződött. Anatolij Csubajsz, a kilencvenes évek elejének miniszterelnök-helyettese, majd pénzügyminisztere, aki levezényelte az első nagy privatizációs hullámot, amelynek során az első nagyobb vagyonok keletkeztek, annak idején azt mondta, hogy Oroszországnak nem az a baja, hogy oligarchái vannak, hanem éppen az, hogy kevés van belőlük, s ezért az a kevés mérhetetlen hatalommal és befolyással bír. A Finansz a legújabb lista kapcsán megállapította: az oligarcha-hiány problémáját a jelek szerint sikerült leküzdeni.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!