Csütörtök fél 10-től az FGSZ Zrt. feloldotta a kettes kategóriájú fogyasztók gázfelhasználási korlátozását. Igaz, a bizonytalan forráskészletekre és az időjárási előrejelzésre való tekintettel szükség esetén a korlátozást újra elrendelhetik, derül ki a társaság lapunkhoz eljuttatott közleményéből.
Molnár: ma javulhat a helyzet
Ezzel egyidőben Molnár Csaba energiaügyi miniszter bejelentette: ma már részlegesen használni fogják a stratégiai tározókat is, egyharmados mértékben. Keleti irányból továbbra sem érkezik gáz, emiatt a gázellátási rendszer továbbra is kénytelen csúcskapacitáson működni. A miniszter azonban összességében úgy véli, hogy a helyzet ma tegnaphoz képest javulni fog.
A mai napra vonatkozó források - import, hazai termelés, kereskedelmi tárolók, stratégiai földgázkészletek - egyeztetések alatt vannak. A várható fogyasztás ma - a jelenlegi korlátozásokat figyelembe véve - 60-62 millió köbméter lesz.
Molnár Csaba elismerte, hogy a tegnapi nap igazi krízishelyzet volt a gázellátásban, hiszen a második kategóriában (az 500-2500 köbméter/óra mennyiséget fogyasztók körében) is elrendelték a korlátozást. A első és a második kategóriában lévő fogyasztók gázfelhasználásának szigorításával tegnap 9-10 millió köbméter gázt lehetet megspórolni, ennek kétharmadát az első kategóriában tartozóknál.
A két minisztérium az energiahivatallal közösen létrehozott egy információs vonalat, amelyen az érintett cégek tájékozódhatnak az aktuális helyzetről. A korlátozás alól a miniszter szerint kivételt képeznek a társadalmilag hasznos tevékenységet végző termelőüzemek, például az élelmiszeripari cégek.
1,5 millió köbméter pluszban voltunk tegnap
Szerdán Magyarország földgázfogyasztása a keddinél kevesebb, 61 millió köbméter volt. Ez egyrészt a vártnál egy fokkal magasabb hőmérsékletnek, másrészt a második kategóriában bevezetett korlátozásoknak, harmadrészt az esti fogyasztási csúcs elmaradásának köszönhető.
Az Ausztria irányából érkező HAG-gázvezetéken az import mennyisége folyamatosan ingadozott, a várt három millió köbméter/nap helyett végül csak 1,5 millió köbméter érkezett. A tegnapi források mértéke összességében 62,5 millió köbméter volt, tehát 1,5 millióval több, mint a tényleges fogyasztás. Horváth J. Ferenc, a Magyar Energiahivatal Elnöke szerint tegnap voltak nyomásingadozások a rendszerben, de számottevő fűtőérték-romlást nem tapasztaltak.
Horváth egyúttal figyelmeztetett: a gázvita nem oldódott meg, és ha nem javul a helyzet, magasabb fokozatban is szóba jöhet a korlátozások elrendelése. (Az MTI szerdán városházi forrásokból úgy értesült, hogy rövidesen a harmadik fokozatra is kiterjesztik a korlátozást – ennek egyelőre az ellenkezője történt.) Hozzátette azonban, hogy a lakossági körben nem következhet be korlátozás. Molnár szerint a kormánynak minden helyzetre van forgatókönyve.
Nem háríthatják a lakosságra a pluszkiadásokat
Az eddig bevezetett korlátozások által okozott többletköltségeket Molnár szerint nem lehet megmondani. Az olajra átállás nyilván plusz kiadást okoz, de az több tényező (például az olaj beszerzési árának) függvénye, keletkezik-e egy erőműnél többletköltség.
A miniszter kiemelte: a vis major helyzetet minden cégnek viselnie kell, tehát pluszkiadásaikat nem terhelhetik át a lakosságra.
Tegnap a korlátozó intézkedések hatására egymás után jelentették be a gyárak, hogy csökkentik vagy teljesen leállítják termelésüket. A legutóbbi hírek szerint kénytelen volt visszafogni a termelést szerdán a Pick Szeged Zrt., a cég központi telephelyén leállították a sertésvágást is; a Videotonnál részben csúsztatják a termelést. Leállt a munka szerdán – többek között - a Tondach Magyarország Zrt. négy cserép- és téglagyárában, a Suzukinál, valamint a Wienerberger Téglaipari Zrt. három egységében is.
Menedzsment Fórum