Pörög a turizmus
Márciusban a külföldi vendégek 781 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 17, az éjszakáké pedig 20,5 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A jelentősebb küldő országokból érkező vendégek eltöltött éjszakáinak száma nőtt. Elsősorban az Egyesült Királyságból, illetve az Oroszországból és a Csehországból érkezőké emelkedett (41; 29–29 százalékkal).
Az év harmadik hónapjában a belföldi vendégek 630 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 5,2, az éjszakáké pedig 1,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értéket. A vendégforgalom három turisztikai régióban csökkent (Közép-, Dél- és Nyugat-Dunántúlon). A belföldi-vendégforgalom 82%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 4,5 százalékkal nőtt.
Jól megy a wellness is
Az első negyedévben összességében – leginkább az erős márciusi forgalombővülésnek köszönhetően – a vendégek száma 7,7, míg a vendégéjszakák száma 6,7 százalékkal emelkedett.
Márciusban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 44,5 százalékos volt, ami 3,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele átlagon felüli, 56,8 százalékos volt.
Márciusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 907 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 6193 forint volt.
Több, de gyengébb forintot kerestek
A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 14 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A vizsgált időszakban összesen 20 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 10 milliárd forint volt. A forint/euró árfolyam 303 forint volt márciusban, 11 forinttal gyengébb, mint 2012 márciusában.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján márciusban 1486 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év harmadik hónapjában 763 millió forint értékben fizettek ezen fizetőeszközzel a szálláshely-szolgáltatásokért.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken márciusban közvetlenül mintegy 27 ezer főt foglalkoztattak, ami 2,6 százalékkal több az előző év azonos időszakinál.
2013. március 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2138 volt, ezen belül 880 szálloda 52 ezer szobával, 823 panzió 9 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 435 volt.
mfor.hu