Menedzsment Fórum:
- A szlovák korona felértékelésének és az amerikai kamatcsökkentési várakozásoknak köszönhetően hétfőn másfél éves csúcsra erősödött forint: reggel az eurót 245 forint környékén jegyezték, amire utoljára 2005 szeptemberében volt példa. Mindez felerősítette a 240-es határértékhez közelítő forint árfolyamsávjának esetleges eltörléséről szóló vitákat. Valószínűsíthető-e a közeljövőben az árfolyamsáv megszüntetése, s ez milyen előnyökkel, illetve hátrányokkal járna? A sáveltörlés nyomán tovább erősödő forint egyes vállalatok számára hátrányos lehet. Ez mennyiben befolyásolhatja a lépés esetleges meghozatalát?
- A sáveltörlés olyan opció, amellyel minden jel szerint jelenleg komolyan foglalkozik a gazdaságpolitika. Nagy nyomást jelent azonban a döntéshozóknak, hogy a kereskedők is "rástartoltak" a helyzetre, elindultak a spekulálások. A forint valószínű a sáv szélén fog maradni a következő hónapokban.
Lényegesen szerencsésebb lett volna az árfolyamsávtörlés akkor véghezvinni, amikor 270-280 forintba került egy euró. A jelenlegi erős magyar valuta mellett a döntéssel érdemes lenne megvárni a gyengülést, ami az év második felére következhet be. Gyengébb forint mellett ugyanis kisebb lenne a következménye, a lángja az eseményeknek.
Nem hinném, hogy a gyenge forintban érdekelt exportlobbi ezúttal képes lenne megakadályozni a sáveltörlési törekvéseket. A miniszterelnök minden jel szerint az előzőekhez képest lényegesen kisebb mértékben szól bele a Magyar Nemzeti Bank munkájába, nagyobb a bizalma az új jegybanki vezetőség iránt.
Ha a nemzetközi tőkepiacon nem lesz komolyabb felfordulás, a forint a sávszél közeléhez fog tendálni az elkövetkező időszakban, a korlátoknak többször is nekiütközhet, ami kamatcsökkentésre késztetheti a jegybankot. A sávtörlés elmulasztása közép vagy hosszabb távon olyan mértékű kamatvágásokat eredményezhet, amire az infláció elleni küzdelemben egyébként nem lenne szükség.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője:
Ha már az előbb említett, kedvezőnek mondható időszakot lekéstük, érdemes lenne a sáveltörléssel megvárni 2008-at, amikorra világossá válik, teljesülnek-e a kormány által vállalt egyensúlyi célok. Egyelőre - a 2,5 százalékos gazdasági növekedés mellett - nem biztos, hogy az árfolyameltörléssel és forinterősítéssel is "sújtani kellene" a magyar gazdaság versenyképességét. Ha a gazdaság állapota a következő évben kielégítő, átmenetileg el lehet törölni az árfolyamsávot. Ezt azonban később - az ERM II. rendszerbe történő belépéssel - mindenképpen vissza kell állítani, más feltételekkel.
A sáveltörlés mellett minden bizonnyal gőzerővel lobbiznak a londoni alapkezelők, akiknek érdekük a forint további erősítése, s a devizában jelentősen eladósodott állampolgároknak is igen jól jönne a döntés. Mivel a sáveltörlés akár 10-20 százalékos további erősödésnek is teret engedne, a leginkább kedvezőtlen helyzetbe az exportőrök kerülnének, akiknek nem mindegy, hogy 260 vagy 230 forintot adnak egy euróért.
Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője:
A törlés valószínűsége az utóbbi időben jelentősen megnőtt a jegybank élén bekövetkezett személyi váltások eredményeképpen is. A jegybank korábban is az árfolyamsáv eltörlése mellett foglalt állást, az egyességre jutást azonban eddig megnehezítették a konfliktusok a kormány és a központi bank között.
Magyarországon egy önként vállalt ERM II. rendszer működik, amelynek keretei közé fölösleges beszorítani magunkat. Ez mára már bizonyossá vált.
A jelenlegi árfolyamrendszert hat évvel ezelőtt vezették be azzal a vízióval, hogy 2006-2007 körül már az euró lehet a fizetőeszköz Magyarországon. 2003-ra nyilvánvalóvá vált, hogy ez irreális cél, így fenntartásának nem sok értelme van.
Hosszabb távon nagyobb kockázatot jelent, ha meghagyjuk a jelenlegi árfolyamsávot, mintha - jegybanki irányítás mellett - lebegne a forint. A felértékelődési nyomás ugyanis idővel felerősödhet, ami folyamatos intézkedésre kényszerítheti a jegybankot. Bár a sáveltörlés lehetőséget teremtene a forint árfolyamának erőteljesebb kilengéseire, stabil körülmények között azonban nem feltétlenül eredményezi azt.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Beck, Bienerth, Urbán: miért váltottak? Lazán veszik a cégek a dolgos szombatokat Kell-e félnünk a japán kamatemelés miatt? Olvassa el a Heti Hármas korábbi részeit is!