Az állami szektorban, közintézményekben dolgozók évente átlagosan kilenc napot nem dolgoznak, ez 55 százalékkal magasabb, mint a magánszektorban tapasztalt 5,8 napos átlag. A magánvállalkozások javítottak tavaly ezen a mutatójukon, az állami cégeknél és intézményeknél nem nagyon változott az előző évekhez képest a betegség aránya.
A kutatásból az is kiderült, hogy a 172 millió betegen eltöltött nap több mint tíz százaléka lógás volt, vagyis a dolgozók beteget jelentettek, miközben mondjuk csak a hétvégét akarták kicsit elnyújtani. Ez a 21 millió hiányzó dolgozó összesen 1,6 milliárd fontos kárt okozott a gazdaságnak. A válaszadók 60 százaléka szerint a valótlan betegségek leggyakoribb oka, hogy a dolgozók egy-két nappal elnyújtsák a hétvégét, míg 34 százalékuk szerint egyéb okok állnak a háttérben, például születésnap, vagy egy focimeccs.
A hosszútávú, húsz napnál hosszabb hiányzások 5,3 milliárd fontos kiesést okoztak a brit gazdaságban, ebben a tekintetben is el van maradva az mállami szektor. A közintézményeknél az összes hiányzás 50 százaléka hosszú távú, ugyanez az arány a magánszektorban csak 31 százalék.
Egy szakember szerint nem is az a baj, hogy a dolgozók sokszor indokolatlanul akarnak hiányozni, mivel mindenki hajlamos arra, hogy elnyújtson egy-két hétvégét. Szerinte nagyobb probléma, hogy sok munkahelyen ezt eltűri a főnök, következmények nélkül otthon maradhatnak ha naposra fordul mondjuk az idő, ezzel pedig több milliárd fontot húznak ki az adófizetők zsebéből.
Ezen a héten még többen jelentenek beteget az átlagosnál - derül ki egy másik most készült felmérésből. Ehhez hozzájárul az is, hogy rövidebb a munkahét, másrészt Nagy-Britanniában is beköszöntött a korai nyár, ilyenkor pedig az emberek hajlamosabbak valamilyen indokkal otthon maradni. A felmérés szerint tíz cégből nyolc tapasztalta, hogy ilyenkor többen jelentenek beteget, míg a megkérdezett munkavállalók esetében tízből heten vallották be, hogy részben a jó idő miatt könnyebben maradnak otthon.