"A Mol erős háttere megteremti a pénzügyi fedezetet atovábbi növekedéshez, a Mol-csoport két finomítója a készpénz-termelő képességet tekintve az első öt között van Európában" - idézte a vezérigazgatót az MTI-Eco. Elmondta: a Mol filozófiájának két alappillére a növekedés és a fenntartható megtérülés. A Mol számára a legnagyobb kockázat ma a hatósági gázárak hatása. A Mol igyekszik ezt a kockázatot kézben tartani, de az augusztus 15-én megjelent bányajáradék-rendelet extra elvonást jelent a cég számára.
"A Mol számított valamekkora többletelvonásra, de ekkorára nem, ezért a társaság rendkívüli árfelülvizsgálati kérelemmel élt a Magyar Energia Hivatalnál" -tette hozzá. Mosonyi György hangsúlyozta, hogy a Mol által kért árfelülvizsgálat és az azt követően várt áremelés a lakossági fogyasztást az ősztől bevezetésre kerülő tömbös lakossági árkompenzáció miatt nem érintheti. Arról nem szólt, hogy mekkora áremelést tartana elfogadhatónak a Mol. Hozzátette: a gázüzlet ettől függetlenül nagyon értékes, a liberalizáció után globális üzletággá válik, bár a Mol számára ezen a területen nem reális a nemzetközi terjeszkedés.
"A Mol várja a hatósági döntéseket és megvizsgálja, hogy ezek függvényében mintegy 10 éves időtartamra kiszámítható kinek érhet többet a gázüzletág, magának a Molnak, vagy egy nemzetközi társaságnak. A partner-bevonásról csak ezután lehet dönteni" - mondta a Mol vezérigazgatója.
A vezető elmondta, hogy a Mol stratégiai célja a kőolajtermelés megduplázása, ennek a része Yukos-szal létrehozott szibériai vegyesvállalat. A kitermelés növelésére a Molnak más tervei is vannak - tette hozzá Mosonyi György -, de részleteket nem árult el. A Mol a közelmúltban 25 százalékos részesedést szerzett a horvát INA-ban. Mosonyi szerint a horvát piacon egyre erősödő versenyre kell felkészülni, de az INA vezető szerepét meg kell őrizni. A vezérigazgató hozzátette, hogy a Mol és az Ina kitermelése együttesen napi 160 ezer hordó olajegyenértéknek felel meg,s ez már magasabb mint több regionális vetélytársé.
A román Petrom most kezdődött privatizációjával kapcsolatban Mosonyi csak annyit mondott az MTI-Eco-nak, hogy a cég szeptember 19., a pályázat beadásának határideje előtt nem nyilatkozik arról, hogy indul-e a tenderen. Ugyanakkor a Mol - az INA-val közösen - mindenképpen jelen akar lenni a szerb piacon, noha az orosz Lukoil ellenében alulmaradt a Beopetrol privatizációs tenderén. "A Mol és az INA az elkövetkező hónapokban alakítja ki közös stratégiáját" - mondta Mosonyi György.
Kapcsolódó anyagok
Ki nevet a végén - Merre tart a közép-európai olajpiac?
Húsz millió euró döntött a Lukoil javára Szerbiában
Mol: továbbra is regionális expanzió
A régió piacai más és más módon, de növekedésre vannak ítélve és a Mol nagyon erős helyzetből indul - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója a Budapesti Értéktőzsde által rendezett befektetői fórumon.