3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A régió piacai más és más módon, de növekedésre vannak ítélve és a Mol nagyon erős helyzetből indul - mondta Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója a Budapesti Értéktőzsde által rendezett befektetői fórumon.

"A Mol erős háttere megteremti a pénzügyi fedezetet atovábbi növekedéshez, a Mol-csoport két finomítója a készpénz-termelő képességet tekintve az első öt között van Európában" - idézte a vezérigazgatót az MTI-Eco. Elmondta: a Mol filozófiájának két alappillére a növekedés és a fenntartható megtérülés. A Mol számára a legnagyobb kockázat ma a hatósági gázárak hatása. A Mol igyekszik ezt a kockázatot kézben tartani, de az augusztus 15-én megjelent bányajáradék-rendelet extra elvonást jelent a cég számára.

"A Mol számított valamekkora többletelvonásra, de ekkorára nem, ezért a társaság rendkívüli árfelülvizsgálati kérelemmel élt a Magyar Energia Hivatalnál" -tette hozzá. Mosonyi György hangsúlyozta, hogy a Mol által kért árfelülvizsgálat és az azt követően várt áremelés a lakossági fogyasztást az ősztől bevezetésre kerülő tömbös lakossági árkompenzáció miatt nem érintheti. Arról nem szólt, hogy mekkora áremelést tartana elfogadhatónak a Mol. Hozzátette: a gázüzlet ettől függetlenül nagyon értékes, a liberalizáció után globális üzletággá válik, bár a Mol számára ezen a területen nem reális a nemzetközi terjeszkedés.

"A Mol várja a hatósági döntéseket és megvizsgálja, hogy ezek függvényében mintegy 10 éves időtartamra kiszámítható kinek érhet többet a gázüzletág, magának a Molnak, vagy egy nemzetközi társaságnak. A partner-bevonásról csak ezután lehet dönteni" - mondta a Mol vezérigazgatója.

A vezető elmondta, hogy a Mol stratégiai célja a kőolajtermelés megduplázása, ennek a része Yukos-szal létrehozott szibériai vegyesvállalat. A kitermelés növelésére a Molnak más tervei is vannak - tette hozzá Mosonyi György -, de részleteket nem árult el. A Mol a közelmúltban 25 százalékos részesedést szerzett a horvát INA-ban. Mosonyi szerint a horvát piacon egyre erősödő versenyre kell felkészülni, de az INA vezető szerepét meg kell őrizni. A vezérigazgató hozzátette, hogy a Mol és az Ina kitermelése együttesen napi 160 ezer hordó olajegyenértéknek felel meg,s ez már magasabb mint több regionális vetélytársé.

A román Petrom most kezdődött privatizációjával kapcsolatban Mosonyi csak annyit mondott az MTI-Eco-nak, hogy a cég szeptember 19., a pályázat beadásának határideje előtt nem nyilatkozik arról, hogy indul-e a tenderen. Ugyanakkor a Mol - az INA-val közösen - mindenképpen jelen akar lenni a szerb piacon, noha az orosz Lukoil ellenében alulmaradt a Beopetrol privatizációs tenderén. "A Mol és az INA az elkövetkező hónapokban alakítja ki közös stratégiáját" - mondta Mosonyi György.

Kapcsolódó anyagok
Ki nevet a végén - Merre tart a közép-európai olajpiac?
Húsz millió euró döntött a Lukoil javára Szerbiában

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!