2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Berlin és Párizs jelezte Varsónak, talán a tervezettnél is hamarabb megnyitja munkaerőpiacát a lengyel munkavállalók előtt. Franciaország, Németország és Lengyelország tehát együtt kívánja kialakítani az európai szociális modellt.

Herbert Brücker szerint el lehet képzelni olyan eseteket, mikor a migráció vagy bércsökkenéshez, vagy a munkanélküliség emelkedéséhez vezet. - Például az olyan szolgáltatásokban, amelyeket nem lehet exportálni, ezért nincs mód a termelés bővítésére. Azt mondanám, itt rejlik az aggodalmak racionális magva és bár elméleti előrejelzéseket nem nagyon tudunk tenni, a gyakorlati tapasztalataink alapján viszont azt mondhatjuk, hogy ezek a kedvezőtlen hatások nagyon-nagyon csekélyek.

Akkor viszont jogos a kérdés, miért ragaszkodott a német kormány ahhoz, hogy az Európai Unió bővítése után a munkaerő beáramlását hét évig megakadályozzák. Herbert Brücker szerint ennek csak politikai okai lehetnek.

Pusztán gazdaságilag nem tartom különösebben szerencsésnek. Ez attól is függ, hogyan alkalmazzák az átmeneti rendelkezéseket. Azt az érvelést még el lehetne fogadni, hogy mivel nem ismerjük, mekkora munkaerő áramlásra számíthatunk, bevezetünk valamilyen biztonsági korlátot, bár én ezt is nagyvonalúan kezelném és ha látjuk, hogy ezt nem egészen érik el, akkor teljesen szabaddá lehet tenni a munkaerőpiacot. Ez jóval értelmesebb lenne, mint a nulla migráció politikája, amit most követnek.

A berlini gazdaságkutató intézet szakértője mindezek alapján arra a következtetésre jut, hogy az unió bővítése és a keleti munkaerő beáramlása után nem Németországnak lesznek gondjai, hanem azoknak az országoknak, ahonnan a munkaerő idejön. Ez az agyelszívás régóta ismert jelensége. Herbert Brücker azonban úgy véli, hogy erre nem a munkaerő vándorlás korlátozása a válasz, helyette a származási országokat kell jobban támogatni. A kutató, Herbert Brücker szerint az unió strukturális alapjai alkalmasak annak a veszteségnek a pótlására, amely azért éri ezeket az országokat, mert elveszítik a pénzt, amelyet az elvándorlók képzésére fordítottak.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!