Az építőipartól a pékségeken keresztül a bankokig érezhetően elmarad a munkaerő-kínálat a szükségletektől, szakmunkásokból ugyanúgy hiány van, mint technikusokból vagy mérnökökből, de sokfelé egyszerű gyári kétkezi munkára is nehéz embert találni.
Különösen feszültté vált a helyzet az EU-taggá válás, illetve az érkező, nagy összegű uniós segélyek felhasználása folytán. Az Eurostat szerint a bérköltségek a kommunizmus bukása óta soha nem tapasztalt ütemben növekszenek, éves szinten Lettországban 30, de Romániában is legalább 20 százalékkal. A reaálbérek szintén látványosan emelkednek. Az építőipari fizetések tavaly 20 százalékkal nőttek Lengyelországban, 25 százalékkal Romániában és 35 százalékkal Lettországban.
A térségből ugyan kivándoroltak vagy ötmilliónyian dolgozni, de az érezhető boom nyomán az itt maradt állástalanok jelentős részét is felszippantotta a gazdaság, ezért a még néhány éve is nyomasztó munkanélküliség mára a nyugat-európai nyolc százalék körüli átlaghoz kezd közelíteni.
A változás nyomán egyesek annak veszélyét vélték látni, hogy a bérköltségek hamar elérik a nyugat-európai szintet, és akkor kifullad a fellendülés, erről azonban egyelőre nincs szó - számol be a Világgazdaság.