Az elmúlt két évben mintegy 6,5 millió új munkahelyet teremtettek, és 2009-re újabb ötmillió munkahely létrehozását tervezik. Az uniós munkanélküliség 2008-ban várhatóan 7 százalék alá csökken évi átlagban, ami az 1980-as évek közepe óta a legalacsonyabb érték. Decemberben 6,8 százalékos volt a munkanélküliség az EU-ban.
A jelentés, amely a nemzeti reformprogramoknak a foglalkoztatás terén történő végrehajtását vizsgálja az egyes tagállamokban, optimista hangvételű ugyan, de rámutat bizonyos olyan területekre - például a fiatalok körében tapasztalható munkanélküliségre, a képzésbe és az oktatásba történő befektetések nem kielégítő mértékére -, amelyek továbbra is aggodalomra adnak okot.
A közelmúltban hozott munkapiaci reformok kezdik éreztetni hatásukat – nyilatkozott a jelentéssel kapcsolatban Vladimír Spidla, az EU foglalkoztatási biztosa. Elmondta, hogy a strukturális munkanélküliség aránya 2004 óta egyharmaddal csökkent, és az EU-ban a foglalkoztatás aránya jelenleg 66 százalék, ami erősen közelít a 70 százalékos általános célkitűzéshez.
A jelentés szerint a munkanélküliség az unióban 2005 és 2006 között évi átlagban 8,9 százalékról 8,2 százalékra csökkent. Egyes régiók és csoportok azonban kevéssé érezték e változásokat. Az alacsonyan képzettek, a fogyatékkal élők, illetve a bevándorlók még mindig szembesülnek nehézségekkel. A fiatalok körében tapasztalható munkanélküliség - ami átlagban 17,4 százalékos - több tagállamban is súlyos probléma.
Pedig ezt az átlagot még jelentősen javítja is, hogy az uniós országok egy kis csoportjának - Lengyelországnak, Bulgáriának, Litvániának, Hollandiának és Spanyolországnak - nagy mértékben sikerült javítania a fiatalok foglalkoztatási arányát. Más országokban a fiatal munkanélküliek aránya 2004 óta éppenséggel emelkedett, és általánosságban elmondható, hogy a fiatalok kétszer nagyobb valószínűséggel lesznek munkanélküliek, mint a munkavállalói réteg egésze.