Mit mond a törvény
A munka törvénykönyvének ez év július 1-jén hatályba lépő módosítása szabályozza a munkaerő-kölcsönzés rendjét. A törvény meghatározza, hogy ez olyan tevékenység, amelynek keretében a kölcsönbeadó a vele kölcsönzés céljából munkaviszonyban álló munkavállalót ellenérték fejében munkavégzésre a kölcsönvevőnek átengedi. A kölcsönbeadónak a munkavállalóval munkaszerződésben kell megállapodnia a dolgozó alapbérében és a munkakörben, illetve a munkavégzés jellegében.
Semmis a dolgozó és a kölcsönbeadó közötti megállapodás, ha ennek alapján a munkavállalónak közvetítési díjat kell fizetni. A kölcsönzés során a munkáltatói jogokat és kötelezettségeket a kölcsönbeadó és kölcsönvevő megosztva gyakorolja. A dolgozóra a kölcsönvevőnél irányadó munkarendre és pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. A kölcsönbeadót terheli a munkaviszonnyal összefüggő valamennyi bevallási, adatszolgáltatási, levonási és befizetési kötelezettség. A kölcsönbeadó akkor szüntetheti meg azonnali hatállyal a munkaviszonyt, ha a dolgozó "lényeges kötelezettségeit vétkesen megszegi". A munkavállaló azonnali hatállyal akkor mondhat föl, ha a "kölcsönbevevő súlyosan megszegte a munkaviszonyra vagy a foglalkoztatásra vonatkozó szabályokat, illetve megállapodást".
Munkatárs a kölcsönzőből
Előfordulhat, hogy hosszabb-rövidebb időszakokra munkaerő-gondjai adódnak, munkatársai kiesése, vagy pillanatnyi többletmunkák miatt. Mit lehet ilyenkor tenni?