Az mfor.hu gazdasági foci-vb-jén is a csoportkörök zárómérkőzései kerültek sorra, igaz nálunk az előzmények gyökeresen másképp alakultak, mint a zöld gyepen. Az angol csapat, amely pénteken elbúcsúzott a vb-től, és már csak egy „edzőmeccse” lesz a csoportgyőztes Costa Ricával, a statisztikai mutatók alapján korábban verte mind az olasz, mind az uruguayi válogatottat. Ezzel ellentétesen alakult a sorsa a közép-amerikai csapatnak, hiszen a gazdasági adatok alapján előbb egy döntetlent játszottak Suarezékkel, majd szoros mérkőzésen vesztettek Pirlóék ellen.
Az utolsó forduló előtt az mfor.hu gazdasági foci-vb-jén a D-csoportot 6 ponttal Anglia vezeti, őket a 3 pontos Olaszország követi, majd 1-1 ponttal Costa Rica és Uruguay áll. Ami a pályán elért eredményeket illeti, ott Costa Rica vezet két győzelemmel, ugyanakkor az Olaszország-Uruguay összecsapáson a győztes továbbmegy, míg döntetlen esetén az azzurrók örülhetnek.
Costa Rica-Anglia
Nézzük először a tét nélküli mérkőzést. Ahogy fent jeleztük, Anglia a gazdasági mutatók alapján mindenkit könnyedén vert, így talán nem okozunk nagy meglepetést, ha eláruljuk, Costa Rica sem tudja feltartóztatni a szigetországot.
A mérkőzés elején Gerrardék a vásárlóerő-paritáson mért GDP-vel vezetést szereznek. A piros-kékek a GDP-növekedéssel még tudnak egyenlíteni, hiszen ebben a mutatóban jobbak az angoloknál. Ezt követően viszont a britek lesöprik a latin csapatot. Az egy főre jutó GDP értéke közel háromszor akkora az angoloknál, mint a Costa Rica-iaknál, és még a munkanélküliségi mutatójuk is kedvezőbb. A kegyelemdöfést a pénzromlással adják meg az angolok, hiszen a 2 százalékos inflációjuk sokkal kedvezőbb, mint az ellenfél 5,6 százaléka.
A gazdasági számok mellett a játékosállomány is az angolok mellett szól, hiszen a csapatuk értéke tízszer ér többet, mint Costa Rica legjobbjainak piaci ára. Más kérdés, hogy a Transfermarkt adatai alapján hasonló volt az arány mind az olasz, mind az uruguayi nemzeti tizenegy esetén, mégis mindkét válogatotton győzelemmel léptek túl Navasék.
Olaszország-Uruguay
Talán nem lövünk nagyon mellé, ha szoros csatát vetítünk előre. Az este 6-kor kezdődő rangadó után egyik csapat elbúcsúzik, az olaszoknak a döntetlen is jó, míg a dél-amerikai csapatnak csak a győzelem elfogadható. Ez nem csak a zöld gyepen, de a gazdasági foci-vb-nken is így van. Az olaszok a biztonságos védekezést helyezik előtérbe, egy kontra révén a vásárlóerő-paritáson mért GDP-vel mégis ők szereznek vezetést. Az örömük azonban nem fog sokáig tartani, hiszen az itáliai recesszió miatt esélyük sincs kivédekezni a következő támadást, a világoskékek (celeste) 3,5 százalékos gazdasági növekedéssel egyenlítenek.
A második félidőben megint Balotelliék villannak, és az egy főre jutó GDP-vel máris 2:1 lesz az eredmény a javukra. Suarezék azonban nem adják fel, és a mérkőzés hajrájában egyenlítenek, köszönhetően annak, hogy náluk fele akkora a munkanélküliség, mint az olaszoknál. A végén a győzelemért mindent egy lapra feltesznek az „uruk”, de ahelyett, hogy megfordítanák a mérkőzést, ők kapnak a végén újabb gólt az infláció miatt. A végeredmény tehát 3:2 Olaszországnak, ezzel a taljánok lépnek tovább a csoportból.
A pályán a világbajnokság az előzetesen a 3. és 7. legértékesebbnek tartott uruguayi csatárduó, Suarez és Cavani képes lehet csodát tenni. Rajtuk kívül azonban inkább vízhordók vannak a dél-amerikai csapatban, míg az olaszoknál sokkal több olyan játékost találunk, akinek elsülhet a lába. Ez tükröződik a csapatok összesített értékében is, hiszen az olasz válogatott 284 millió fontot ér, szemben Uruguay 191,5 milliójával.
A zöld gyepen az eredmény:
Olaszország - Uruguay 0:1
Costa Rica - Anglia 0:0
Az D-csoport továbbjutói így:
Costa Rica és Uruguay
mfor.hu