3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A H-csoportban eddig az országok gazdasági teljesítménye nem igazán köszön vissza a csapatjátékban, az mfor.hu bajnokságán vezető Dél-Korea és szintén egész jól teljesítő Oroszország a kiesés szélén táncol a való életben.

Míg a H-csoport vb pontversenyében valójában Belgium áll az élen 6 ponttal, őt követi Algéria 3-al majd pedig Oroszország és Dél-Korea 1-1 ponttal, ezzel szemben a gazdasági teljesítmény alapján Algéria szinte teljesen esélytelen lenne, miközben Dél-Korea vezetne és az oroszok, illetve a belgák hajtanának a másik továbbjutó helyért.

Belgium-Dél-Korea

Úgy tűnik, hogy a Samsung hazája egyszerűen verhetetlen. Hatalmas és dinamikusan növekvő GDP-jével, alacsony munkanélküliségi rátájával és mérsékelt inflációjával eddig egy ország sem tudta felvenni a versenyt. Azt gondolhatnánk, hogy "Európa központja", Belgium talán képes lesz megszorongatni, de csúfos vereséget szenved. Azt az egy árva gólt, amit sikerül a korai kapuba rúgni, is csak annak köszönhetik, hogy a kisebb GDP-jük jóval kevesebb ember között oszlik szét, így közel 5 ezer dollárral több jut egy főre.

4-1-es eredményével Belgium nem kap pontot és a rajongók már csak abban bízhatnak, hogy az eddig pocsékul teljesítő Algéria talán meg tudja szorongatni az oroszokat, bár ennek nincs sok esély.

Algéria-Oroszország

A következő összecsapáson két olyan ország játszik, melyek gazdasági hátterét részben az olajkitermelés adja. Bár inkább a közel-keleti országok kapcsán van a köztudatban a magas szénhidrogénkészlet, ebből a szempontból Algériának sincs oka panaszkodni. A költségvetés bevételének 60 százaléka, a GDP 30 százaléka, az export pedig több mint 95 százaléka származik ezekből. Földünk 5. legnagyobb földgáz- és 14. legnagyobb kőolajtartalékával rendelkezik. Az európai ország kapcsán pedig talán elég azt az adatot kiemelni, hogy az év elején arról szóltak a hírek, az erősödő konkurencia és a világgazdasági problémák ellenére Oroszország 2013-ban megőrizte vezető pozícióját az energetikai szférában, olyan országokat megelőzve, mint Szaúd-Arábia vagy az USA. Kérdés tehát, hogy "ki fog elcsúszni az olajon", a győztes előtt ugyanis ott a továbbjutás esélye.

Algéria és Oroszország összecsapásában talán túl is lendülhetünk az egyértelmű részeken, vagyis, hogy az orosz vásárlóerő-paritáson mért GDP mennyivel nagyobb, mint az észak-afrikai országé, illetve, hogy az egy főre jutó nemzeti össztermék még úgy is magasabb, hogy az oroszok jóval többen vannak. Ezzel rögtön 2-0-s állásról indulhatunk, ami nem túl jó alap sem az algériai, sem pedig a győzelmükért imádkozó belga csapatnak.

Ahogy fent jeleztük, Algéria és Oroszország gazdasága annyiban rokon, hogy mind a ketten jelentős gáz- és olajexportra épülnek. A gazdasági növekedés terén azonban most Algéria előrébb tart, így ezzel kap egy pontot. Bár az afrikai ország inflációja 3,9 százalék, az oroszok még ennél is magasabb értéket hoztak össze, így 2-2-es részeredmény születik. Egészen addig, amíg Algériának nem kell színt vallania magas munkanélküliségi rátáját illetően, amellyel elveszíti a meccset. Oroszország-Algéria: 3-2.

    A zöld gyepen az eredmény:
    Dél-Korea - Belgium 0:1
    Algéria- Oroszország 1:1

    A H-csoport továbbjutói így:
    Belgium és Algéria

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!