Hála a jó Istennek, lassan túl vagyunk a foci világbajnokság meccseinek jelentős részén, legalábbis az egyik hozzám sorolt csoportban ma este kialakul a végső sorrend. A B csoport utolsó meccseit magyar idő szerint este 6 órától játsszák le, mégpedig a zöld gyepen már továbbjutott hollandok és chileiek egymással, míg a már kiesett spanyolok az ausztrálokkal ütköznek. Ebben a csoportban tehát már minden eldőlt Brazíliában, de nem az mfor.hu tornáján.
Nálunk ugyanis az első két forduló után a 2013-as gazdasági paraméterek alapján egyelőre még csak Ausztrália biztosította a helyét 6 ponttal az egyenes kiesési szakaszba. A Socceroost a dél-amerikaiak követik 3 ponttal, míg a két nagy európai gazdaságnak, a spanyolnak és a hollandnak mindössze 1-1 pontja van az utolsó összecsapások előtt. Így elvileg még mindkét csapat továbbjuthat.
De csak elvileg, hiszen nem sok olyan gazdaság van a világon, amely immár 22 éve megszakítás nélkül tud bővülni, márpedig az ausztrál ilyen. Ez meg is látszik valamennyi 2013-as mutatójában, a csoportban "játszó" négy ország közül például ők rendelkeznek a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel, valamint a legalacsonyabb, 5,7 százalékos munkanélküliségi rátával. A tavalyi, 2,5 százalékos reálnövekedési rátájuk viszont csak a második legmagasabb, mivel a chileiek 4,4 százalékos mutatójukkal lenyomták őket. Persze ebben az indexekben a dél-amerikaiak "könnyebben hasítanak", mivel náluk a legkisebb a gazdaság mind abszolút méretet, mind az egy főre jutó értéket nézve. Alacsony szintről pedig ugye könnyebb nagyobbat lépni.
Az európaiak viszont az ingatlanpiac 2008-as kipukkanása óta szenvednek. A spanyoloknál a lakó és kereskedelmi ingatlanok mélyrepülése a bankrendszert is majdnem magával rántotta (kaptak is az ibériai bankok 41 milliárd eurónyi IMF-segélyt), a németalföldieknél viszont "csak" a lakossági fogyasztás visszaesésében realizálódtak a problémák. Mindenesetre mind a két gazdaság 1,3-1,3 százalékkal zsugorodott tavaly, amely a 32-es mezőny ötödik legrosszabbja. Ennek megfelelően a párhuzamosan futó két mérkőzésen, az ausztrál-spanyolon, illetve a holland-chilein is egy-egy gólt kaptak az európaiak. Szintén az európai hálók zörögnek a munkanélküliségi összevetésben, annak ellenére is, hogy a holland 6,8 százalékos ráta az egyik legjobb az öreg kontinensen.
Az eddig párhuzamosan futó szálak 2:0 után elválnak egymástól, mivel az egy főre jutó GDP-ben az ausztrálok immár a harmadik találatukat is megszerezték, miközben a hollandok szépítenek Chile ellenében. Sőt, a teljes GDP nagyságában a németalföldiek egyenlíteni is tudnak, miután ebben a mutatóban teljes az európai siker.
Az utolsó összecsapásra, az inflációsra így az ausztrál-spanyol meccs 3:1-gyel, a holland-chilei pedig 2:2-vel fordul. Vagyis csak az utóbbi esetben van jelentősége a pénzromlás ütemének, amit a chileiek 1,7 százalékkal behúznak. Ez a találat azért is gyönyörű, mivel - mint fentebb írtam - 4,4 százalékos GDP növekedéssel járt együtt. A másik mérkőzésen a spanyolok az infláció révén szépítenek, a meccset viszont az ausztrálok nyerték.
Így a három fordulót követően az mfor.hu gazdasági vb-jének B csoportját az ausztrálok 3 győzelemmel megnyerték, második helyre a chileiek futottak be, míg a gazdasági válság által leginkább sújtott spanyol és holland gazdaság mindössze 1-1 pontot tudott szerezni.
A zöld gyepen az eredmény:
Ausztrália-Spanyolország 0:3
Hollandia-Chile 2:0
A B-csoport továbbjutói így:
Hollandia és Chile
szp
mfor.hu