4p

A Fővárosi Ítélőtábla nemrégiben meghozott döntése, amelyben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) autópályakartell-ügyben hozott határozatát megalapozottnak látta, ismét ráirányította a figyelmet a közbeszerzési eljárásokban megjelenő, a közösségi és magyar versenyjogot egyaránt súlyosan sértő kartellezésekre - írja a Napi Gazdaság.

A GVH 2004 júliusában a Betonút, Strabag, Hídépítő, Egút, Debmút építőipari cégekre összesen több mint hétmilliárd forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki, ezt később a Fővárosi Ítélőtábla jogerősen helybenhagyta. Akkoriban idehaza ezek a büntetések annak ellenére okoztak meglepetést, hogy az Európai Bizottság illetékes főigazgatósága rendre szabott ki ennél jóval nagyobb versenybírságokat: például a vitaminkartell tagjait 855 millió, a gipszkartonkartellben elmarasztaltakat pedig 478 millió euró befizetésére kötelezték, egyéb kartellügyekben az átlagos bírságösszeg közel százmillió euróra rúgott.

A kartellezés rendkívül romboló hatásai miatt - a nemzetközi gyakorlathoz hasonlóan - Magyarországon is szükség van a legsúlyosabb versenyjogsértések elleni jogalkalmazói szigorra. Végeredményben ugyanis a társadalom fizeti meg a mesterségesen magasan tartott árat, hiszen egy közbeszerzési kartell esetében a versenykorlátozó megállapodásban részt vevő vállalatok közpénzből garázdálkodnak. Megjegyzendő mindenesetre, hogy a bírságok kiszabásakor a GVH-nak nem lehet célja a vállalkozások megroppantása, mert ezáltal éppen szándékával - a verseny védelmével - ellentétes hatást érne el - mutatott rá Bassola Bálint, a GVH szakértője.

Könnyű belátni, hogy a megbízás költségének megugrásához vezet, ha a pályázók egyeztetnek egymással, előre eldöntve, hogy ki teheti a legkedvezőbb ajánlatot s nyerheti meg ily módon a tendert. A nemzetközi szakirodalom az ilyen típusú jogsértések árfelhajtó hatását 10-20 százalékosra becsüli. Ha belegondolunk, ez például egy 20 milliárd forintos tender esetében akár négymilliárd forint többletköltséget jelenthet. A magasabb áron kívül a kartellmegállapodás a piaci struktúra megmerevedését eredményezi, gátolja az új piacra lépők megjelenését, csökkenti a vállalkozások hatékonyságát, továbbá az innovációs kedvet is visszaveti.

A kiírók tudatossága is szükséges 

Ugyanakkor kétségtelen tény, hogy az úgynevezett hatásos versenyt indukáló versenyjogkövető vállalati magatartás kikényszerítéséhez nem elegendőek a drákói szigorral kiszabott milliárdos büntetések. Ahhoz a közbeszerzési pályázatokat közzétevő intézmények tudatossága is szükséges. Egyrészt abban, hogy felismerjék a kartellre utaló jeleket, másrészt pedig abban, hogy a gyanús jelenségeket bejelentsék a GVH-nak. Az ilyen jogsértésekre azonban az esetek többségében a projekt megvalósítása közben vagy azt követően derül fény. Hasznos lenne ezért, ha a jog a közbeszerzési pályázatot kiíró intézmény kötelezettségeként írná elő: a kiírónak kártérítési kereset formájában elégtételt kell követelnie a kartellezőktől, ennek elmulasztása esetén pedig felelősséggel tartozik!

Ez utóbbi javaslat ugyan újdonságnak számít - hívta fel a figyelmet a szakember -, a versenyjogi jogsértés esetén követelhető kártérítés azonban az Egyesült Államokban - és Nyugat-Európában is egyre inkább - bevett gyakorlat. Ennek során például egy árkartell miatt kárt szenvedett fogyasztói csoport vagy egy versenytárgyalást kiíró intézmény - a jogellenesen megemelt árak miatt - kártérítést követelhet a kartellező cégektől. Erre idehaza is nagyobb figyelmet kellene fordítani, hiszen - ahogy azt a nyugati példák bizonyítják - egy esetleges milliárdos kártérítési kötelezettség tényleges visszatartó erőt jelent a cégeknek a kartellezéstől. Az ilyen típusú keresetek benyújtásának ösztönzését tehát az államnak is érdemes támogatnia - számol be a Napi Gazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!