Mindebben döntő része van annak, hogy a finanszírozási háttér továbbra is rendkívül bizonytalan. Bár a lakossági oldalon enyhülni látszik a bankok finanszírozási stopja, a beruházási oldalon egyáltalán nem javult a helyzet, annak ellenére sem, hogy az országkockázat csökkent.
Üsztöke elmondta, adataik szerint a korábbi fejlesztések 90 százaléka hitelből valósult meg a tó partján, s a félbemaradt, illetve még el sem kezdett építkezéseknél is hasonló az arány. (Az ingatlanberuházásoknál jellemző a nagyarányú banki forrás.) A hitelfelvételi lehetőségek szűkülésének döntően az az oka, hogy az ágazat jövedelemtermelő képessége a válság óta egyre kisebb. A hazai szállásadók és vendéglátók két éve nem tudtak érdemben árat emelni, sőt sokan csak azok csökkentésével maradhattak talpon (ki tudja, meddig), miközben költségeik folyamatosan nőnek.
Ugyanakkor a 29 idei fesztiválnak, illetve például a Balatonfűzfőn megrendezendő nemzetközi vitorláskongresszusnak jelentős része lehet abban, hogy a vendégforgalom ne essen tovább, sőt néhány százalékos növekedésre is jó esély van. Persze nagyon sok függ attól, miként alakul majd a forint árfolyama - tette hozzá az elnök. Az elmúlt évek egyik legnagyobb eredménye, hogy a tóparti vendégfogadókban nemcsak hogy tudatosult, hanem már sokat is tettek annak érdekében, hogy a szezont meghosszabbítsák, sőt a Balaton egész évben fogadóképes legyen. Mindennek jelentős része van abban, hogy az ezredfordulót követő években a vendégforgalom közel 60 százalékkal nőtt. Januártól decemberig egyre több a színvonalas rendezvény, ám ezek olykor nincsenek összehangolva. Ráadásul a Magyar Turizmus Zrt.-nél úgy látják, a balatoni önkormányzatok jelentős része még keveset áldoz a marketingre, sőt a közelmúlt tapasztalatai szerint az ehhez felhasználható pályázati forrásokat sem veszik igénybe.