Mindaddig, amíg az EU-tagságra pályázók közül a viszonylag szegényebbek, például Románia és Bulgária, nem lesznek az Európai Unió tagjai, nem várható tömeges munkaerő-áramlás keleti irányból - jelentette ki Horst Siebert, a kieli Világgazdasági Intézet elnöke a Süddeutsche Zeitung hétfői számában megjelent nyilatkozatában.
Mindenesetre nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nyugatra vándorlók, tekintettel a kelet-európai bérekre, akkor is több pénzben reménykedhetnének, ha Németországban nem találnának munkát, és szociális juttatásokból kellene megélniük. Ez a jóléti differencia meglehetős vonzerőt gyakorol majd - jegyezte meg a német gazdasági szakember, a német kormány "öt bölcsnek" nevezett független tanácsadói közül az egyik.
Siebert szerint nem csak az EU bővítése, hanem az euró is erősíti a munkahelyekért folyó konkurenciaharcot, és ha erre nem figyelnek, még több munkahely vész el Németországban. A statisztika által át nem fogott területeket is beszámítva Németországban nem négymillió, hanem közel hatmillió a tartósan foglalkoztatás nélküliek száma - állította Siebert, aki további tömeges leépítésektől tart Németország nyugati területein, amilyeneket már a kilencvenes években is átéltek. Akkor a húsz főnél több embert foglalkoztató üzemek összesen 7,35 millió munkahelyéből 1,65 milliót felszámoltak.
Nem kellene tartani a kelet-európai munkaerőtől
Mindaddig, amíg az EU-tagságra pályázók közül a viszonylag szegényebbek, például Románia és Bulgária, nem lesznek az Európai Unió tagjai, nem várható tömeges munkaerő-áramlás keleti irányból.