3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Visszavonta a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi tulajdonrészének megvételére vonatkozó ajánlatát a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó Pécsi Direkt Kft. - közölte Tóth Bertalan, Pécs alpolgármestere.

A szocialista politikus arról számolt, hogy Matyi Dezső és a képviseletében eljáró ügyvédek hétfőn szóban és írásban is jelezték, hogy a társaság eláll vételi szándékától, miután megismerték az önkormányzatnak a vevővel szemben támasztott, szindikátusi szerződésben rögzítendő feltételeit.

Tóth Bertalan az "önkormányzat érdekeit védő" feltételek között említette az új befektető menedzsmentjogainak korlátozását. A porcelánmanufaktúra 150 millió forint feletti kötelezettségvállalásait már közgyűlési hatáskörbe utalnák, valamint, ha a vevő mégsem vállalná a gyár költöztetését, a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. elállhat a szerződéstől, megvonhatná a kisebbségi tulajdonos menedzsmentjogait, továbbá névértéken vásárolhatná vissza a tulajdonrészt.

Az alpolgármester utalt rá, hogy a pécsi közgyűlés múlt hét csütörtöki ülésén döntött a Zsolnay 49 százalékos részének eladásáról, és arról, hogy a pályázók közül először a kisebbségi tulajdonért 800 millió forintot ajánló Pécsi Direkt Kft.-vel, majd a 698 millió forintot kínáló máltai TECLIMA Kft.-vel folytat egyeztetéseket.

Tóth Bertalan megjegyezte: a Pécsi Direkt Kft. visszalépése után a TECLIMA Kft.-vel egyeztetnek, s ha nem sikerül megállapodni, a pályázatot eredménytelenné nyilvánítják. Úgy vélte, hogy ez esetben teljesen új stratégiát kell kidolgozni a Zsolnay működésére vonatkozóan, mert olyan nehéz gazdasági helyzetben van, hogy befektető nélkül az év közepére akár fizetésképtelenné is válhat a nagy múltú manufaktúra.

A kisebbségi befektető bevonása azért vált szükségessé, mert a gyár korszerűsítéséhez, a költséghatékony termeléséhez, és az Európa Kultúra Fővárosa (EKF) program miatti költözéséhez önerőből sem az önkormányzat, sem a gyár nem tud tőkét biztosítani. A Zsolnay az elmúlt években folyamatosan veszteséges volt, és az ellehetetlenülés veszélyeztette. A cég 2006-ban másfél milliárdos hitelállományával együtt az ÁPV Zrt.-től térítésmentesen került a városi önkormányzat tulajdonába.

A város tavaly előbb egy 717 millió, később pedig 500 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, amikor a Pécs Holding Zrt.-be apportálta a cég részvényeit, s 860 millió forintért mintegy 31 ezer négyzetméteres területet is megvásárolt a vállalattól, mivel az EKF-program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed a tervek szerint a gyártelepen valósul meg.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!