A csoportkörök után viszonylag jelentős számban jutottak tovább a világbajnokságon azok a válogatottak, amelyek gazdasági ereje és potenciálja is magas volt. Természetesen nem mindenesetben fedte a Brazíliában történteket az mfor.hu gazdasági-vb-je, voltak olyan országok, amelyek jelentős vagyonuk, vagy GDP-jük ellenére sem tudtak a csoportkörből továbblépni. Érdekesnek tartottuk hát, ha az általunk vizsgált mutatók alapján továbbjutó országok virtuálisan megmérkőznek.
A vb egyik nullapontos csapata, Ausztrália például nálunk 9 ponttal zárt, ahogy hibátlan volt a gazdasági vb-n Anglia is, miközben a focistáik simán kizúgtak és ebben a csoportban a statisztikai mutatók alapján az olaszok lettek a második helyezettek. Ahogy korábbi cikkünkben jeleztük, a legnagyobb mellényúlás a H-csoport volt, itt ugyanis a gazdasági adatok Dél-Korea és Oroszország továbbjutását mutatták, míg fociban tőlük kellett elbúcsúznunk.
A nyolcaddöntők során két igazán érdekes összecsapás is összejött. Az Ausztrália-Brazília, ahol az általunk vizsgált öt mutatóból kettő hajszálra megegyezett, a másik három alapján viszont 2:1 arányban alulmaradtak a dél-amerikaiak.
A másik ilyen csemege összecsapáson a látszólag verhetetlen USA találkozott Dél-Koreával, ezen a távol-keleti ország 3:2-re nyert. Az egyenes kieséses szakaszban tehát Chile, Olaszország, Svájc, Németország, Brazília, Anglia, Franciaország és Dél-Korea lépett tovább a nyolc közé.
A negyeddöntők során a kedvencünk a Svájc-Németország mérkőzés volt. Miután a helvétek szoros mérkőzésen léptek túl a franciákon azt gondoltuk, hogy a németek akár meg is lephetik őket, ám nem így lett. Az öt mutatóból kettőben (egy főre jutó GDP és munkanélküliség) legjobb alpesi ország gazdasági növekedése meghaladta a németet, így a legnagyobb európai gazdaság képviselői is elbúcsúztak. Sokkal szerencsésebbek voltak az olaszok, akik ugyan több mutatóban is sebezhetőnek bizonyultak, ám Chile ellen mégis továbbmentek, miközben a csoportmeccsen a gazdasági-vb-n nekik egy ötöst hintő angolok elvéreztek az ausztrálok ellenében.
Utóbbiak azonban nem bírtak az USA-t is haza küldő koreai válogatottal, míg a svájciak immár könnyen léptek túl az olasz gazdaságon. A döntőben nálunk tehát Dél-Korea és Svájc találkozott.
Lejátszottuk a döntőt
Mielőtt rátérnénk a legfontosabb kérdésre, nézzük meg a bronzmeccset. Ezen ugyan az olaszok jobban kezdtek, de gyakorlatilag a kezdő sípszótól érezhető volt az enerváltságuk, így hiába szereztek vezetést a GDP nagyságával, a mérkőzés további részében már az ausztrál csapat volt a domináns és 3:2-re megnyerték az összecsapást.
Szokásunk szerint öt mutató alapján mérte össze erejét a finálé két résztvevője is, és az első gólt Dél-Korea rúgta, mivel a vásárlóerő-paritáson mért GDP-jük meghaladta a svájcit. A foci-vb-n játszott franciák elleni meccshez hasonlóan a bekapott gól megfogta a helvéteket, és a GDP növekedéssel a piros-kékek máris újabb találatnak örülhettek. Hogy a mérkőzés már az első félidőben eldőljön arról az infláció gondoskodott, így a szünetben 3:0 volt Koreának. A második játékrészben ugyan gyorsan szépített Svájc, hiszen az egy főre jutó GDP-ben világelsők, több találat már nem volt, mivel a munkanélküliség 2013-ban mindkét országban 3,2 százalékos volt.
A gazdaság világbajnokság győztese így Dél-Korea lett.
Érdekesség, hogy míg a csoportkörök esetében viszonylag magas találati aránnyal dolgoztak a gazdasági mutatók, az eredeti felállást végigjátszva a legjobb négy közé három olyan ország is bekerült, amely már a csoportkörben kiesett.
Addig is, míg a koeraiak megnyerik a foci-vb-t, az ország legfelkapottabb szülötte PSY marad. A foci-vb-s cikksorozatunk lelkes követőinek - meg mindenkinek aki szereti :) - küldjük a minden rekordot megdöntő dalát.
mfor.hu