Kalifornia energiaügyi szakemberei a múlt héten fogadták el az Egyesült Államok eddig legjelentősebb napenergia programját, a "California Solar Initiative"-ot, melynek keretében 11 éven belül mintegy 3000 megawattra emelkedik a napenergia-teljesítmény. A hír hallatán rögtön megemelkedtek az iparágban érintett német vállalatok részvényei, a Q-Cells, az Ersol és a SolarWorld is közel 1,5 százalékos növekedést könyvelhetett el.
A cégek hosszabb távú sikert és megrendeléseik felfutását remélik a beruházások nyomán. "Az amerikai piac biztosítja a vállalat növekedési ütemét", fogalmazott Hartmuth Schüning, a Q-Cells elnöke. Ezt erősítette meg a Solarworld szóvivője is, aki kétmilliós nagyságrendű megrendelésről számolt be.
Nem véletlen, a hirtelen érdeklődés a részvénypiacon. A szektorban érintett egyik legnagyobb gyártónak számító Németország külföldi bevételei 2010-re várhatóan elérik 3 milliárd eurót. A Solarworld 2007 végére külföldi piacokon való részesedése 60 százalékos felfutását prognosztizálja.
Nemcsak az Egyesült Államok, de Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Dél-Korea és Kína egyes tartományai is nagyobb beruházásokat terveznek az iparágban. Spanyolország napenergia szektora az utóbbi évben például megháromszorozódott, míg Olaszországban szakértők tízszeres növekedéssel számolnak 2006-ra, ami ugyancsak potenciális piac lehet a német gyártók számára.
A reménytkeltő kilátások ellenére egyre inkább feltörekvő keleti (Sharp, Kyocera, Sanyo) vállalatokkal kell megküzdeniük a németeknek a piacért, miközben a nagy nyugati és amerikai multik (BP, Shell, General Electric) is egyre több pénzt fektetnek megújuló energiába.
Menedzsment Fórum