Forrás: Világgazdaság
Gazdaságélénkítő programok beindítását tervezi számos európai uniós tagállam, valamint Magyarország is, a fogyasztói bizalom visszanyerése és a gazdaság növekedési pályára állítása érdekében - szólnak a jelentések. Az elemzői várakozások azonban sokkal kisebb szerepet tulajdonítanak a fiskális és monetáris politikai eszközök használatának, derül ki a lapunk által megkérdezettek szavaiból.
Több tagállam, köztük Németország, Ausztria vezető politikusai is gazdaságélénkítő programok beindításának terveiről adtak hírt az elmúlt napokban. A szóba jöhető eszközök köre azonban erősen korlátozott. Monetáris oldalról az intézkedés joga az EMU-tagságból kifolyólag kizárólag az ECB-t illeti meg. A fiskális eszközök bevetéséről ugyan a tagállamok maguk határoznak, mértékének megállapításában azonban a stabilitási egyezmény szerint kevés szabadsággal bírnak - állítják a Világgazdaságnak nyilatkozó szakértők, köztük Nagy Márton, az ING elemzője.
A fiskális politikai eszközök - így az adócsökkentés és a költségvetési beruházások növelése - nem jelentenek hatékony eszközt egy olyan helyzetben, amikor a recesszió már nem csak fenyegető veszély, de konkrét jelei is mutatkoznak - fejtették ki magyar elemzők. Ezek a lépések legkorábban egy-másfél éven belül érzékeltetik hatásukat. Addigra azonban a világgazdaság remények szerint egyébként is magára talál.
Németország sem a jövő évi költségvetés bevételi, sem a kiadási oldalán nem tervez jelentős változtatásokat - mondta lapunknak a német Institut Für Weltwirtschaft elemzője. Christoph Kamps közölte, az adópolitikában a fogyasztói kedv élénkítése érdekében már most is végrehajtottak jövedelemadó-terheket csökkentő változtatásokat, ennek a folyamatnak a következő lépcsőjét a kormányzat azonban csak 2003-ra tervezi. A gazdasági környezet további kedvezőtlen fordulata esetén ez a lépés esetleg már a jövő év elején esedékessé válhat.
Minden valószínűség szerint nem kerül sor a Gerhard Schröder szövetségi kancellár által szorgalmazott költségvetési beruházások növelésére sem. Hans Eichel pénzügyminiszterrel történt egyeztetése alapján ugyanis szinte bizonyosra vehető, hogy Németország továbbra is ragaszkodni fog annak a stabilizációs programnak a végigviteléhez, melynek legfőbb célja a költségvetés egyensúlyának elérése. Ezzel összhangban kérdésünkre több magyar elemző is azt nyilatkozta, hogy a növekedés és stabilitás viszonylatában fennálló trade-off Németországot inkább az utóbbi biztosítására kényszeríti.
Európa a beavatkozás politikája helyett elsősorban az Egyesült Államok gazdaságélénkítésének sikerére kell számítson - mondta lapunknak az osztrák Wifo elemzője. Amint az ottani gazdaság újból növekvő pályára képes állni, ez jelentős támogatást jelent majd az európai gazdaságok számára is - tette hozzá Ewald Walterskirchen. Szerinte Ausztria sem tehet határozott lépéseket a költségvetés terhére, mivel azok veszélyeztetnék a gazdasági stabilitás fenntarthatóságát - véli. Az eddig tervbe vett beruházások átütemezése és az infrastrukturális fejlesztések előtérbe helyezése várható az osztrák kormányzattól.