A világ hét legfejlettebb ipari országának a pénzügyminisztere a szeptember 11-én New York és Washington ellen elkövetett terrortámadások nyomán is derűlátó a világgazdaság kilátásait illetően, és egyúttal ígéri, hogy minden eddiginél határozottabb lépések következnek a terrorizmust finanszírozó források elzárása érdekében.
Az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország pénzügyminisztere szombaton az amerikai fővárosban tanácskozott egymással, és az este elfogadott záró nyilatkozatban úgy értékelték a globális gazdasági helyzetet, hogy a terrortámadások csupán rövid távú bizonytalanságokat idéztek elő. A "recesszió" kifejezést egyáltalán nem használták a közös álláspontot tükröző szövegben.
A miniszterek megerősítették együttműködési szándékukat: mint fogalmaztak, szoros figyelemmel fogják kísérni a pénzpiacok "egészségi állapotát", és szükség esetén összehangolt lépéseket tesznek. Céljuk az, hogy előmozdítsák, gyorsítsák a gazdasági növekedést.
Mint a záró nyilatkozatból kitűnik, a Hetek egységesek abban, hogy lendületes munkával fel kell tárni a terrorista tevékenység finanszírozására szolgáló pénz mozgásának útját, le kell foglalni ezeket a pénzkészleteket, és fel kell lépni a terroristák finanszírozásával gyanúsítható egyének, illetve államok ellen. A G7-tanácskozás mentén kétoldalú eszmecseréket is tartottak. Az amerikai pénzügyminiszter arról tájékoztatta japán hivatali partnerét, hogy az Egyesült Államok gazdasága a számítások szerint a jövő év közepe tájára lábal ki a nehézségekből. Vezető európai pénzügyi illetékesek olyan közléseket tettek, hogy sem az európai, sem a globális gazdaságnak nem kell visszaeséstől tartania.
Optimisták a G7 pénzügyminiszterei
A világ hét legfejlettebb ipari országának a pénzügyminisztere derűlátó a világgazdaság kilátásait illetően.