2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország felkészületlenül áll a következő évtizedek energiapolitikai kihívásai előtt, miközben kiszolgáltatott helyzetben van: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál - összegezi a Constellation Energy Institute (CEI) tanácsadó cég legfrissebb tanulmánya.

A többek között Martonyi János volt külügyminiszter által alapított energetikai tanácsadó cég igazgatója, Orbán Anita úgy véli, hogy Magyarország az energiaellátás tekintetében az egyik legkiszolgáltatottabb a régióban.

Az elemzés megállapítja, hogy "mára jelentősen leamortizált infrastruktúra miatt, és az egyre növekvő energiaigények kielégítése érdekében a közeljövőben jelentős beruházásokra lesz szükség az energia szektorban".  Az elemző, az MTI kérdésére válaszolva hozzátette: elsősorban a termelő berendezések elavultságára gondolt, de hiányzik a nemzetközi összeköttetés is a magyar gázhálózattal.

Az elemző véleménye szerint időszerűvé vált a magyarországi földgázkészletek kiaknázásának előmozdítása. Megfelelő szabályozás mellett gazdaságossá válhatna a kitermelés, és a hagyományos kitermelési technológiákkal is az éves hazai fogyasztás másfélszeresét lehetne biztosítani. Orbán Anita az MTI kérdésére magyarázatként hozzáfűzte: nem a nagy cégek, hanem kisebb befektetők lennének képesek kihasználni ezt a gázforrást, ha a szabályozás ezt ösztönözné.

Az elemzés emlékeztet arra, hogy Magyarország európai uniós vállalása 2020-ra 13 százalék megújuló energia a teljes energiafelhasználáson belül, és ez az egyik legalacsonyabb vállalás az unióban. Jelenleg az ország az 5,1 százalékos részaránynál tart,  ami elmarad a tervezettől. Az elemzés megállapítja, hogy a magyar lehetőségek limitáltak a napenergia, a szél és a víz területén, a potenciál leginkább a geotermikus energiában, a biomasszában és a kommunális hulladékban rejlik.

Ahhoz, hogy Magyarország teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint 6 milliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra területén, de ez - az államadósság jelenlegi szintjén -  nem reális. Ez megkérdőjelezi, hogy a magyar állam be tud-e egyáltalán fektetni a jövő szempontjából stratégiai fontosságú energetikai beruházásokba.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!