2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megvalósíthatósági tanulmány elkészítésével lezárult a Délnyugat-Zalát érintő osztrák-magyar Interreg III program első szakasza. Egy közösen megvalósítandó biomassza- és fafeldolgozási projektről tanácskoztak az érintettek a zalai Pusztamagyaródon.

A fórumon az osztrák-magyar faipari és energia-program alapvető céljaként jelölték meg egy térségi komplex feldolgozói és energetikai célú fahulladék (biomassza) hasznosítási rendszer létrehozását, amellyel nemcsak megszüntethető a mostani "kizsákmányoló" - másodlagos helyi feldolgozottság nélküli - fagazdálkodás a térségben, hanem harmincszoros értéknövelés érhető el.

Egy többlépcsős, 2010-ig megvalósítandó projektsorról van szó, amely magába foglalja a Pusztamagyaród környéki fakitermelést, továbbá melléktermékének felhasználását egy helybeli 1-2 megawattos fűtőműben. Létesítenének géptároló és szállító bázist is, valamint a nagykanizsai ipari parkban egy elsődleges feldolgozó, majd félkész és készterméket előállító üzemet, továbbá megépítenének egy energiaközpontot, amely a város egy részét hővel és árammal látná el - közölte Kunos József, a megvalósíthatósági tanulmányt elkészítő Exel QU Kft. ügyvezetője.

A szakember szerint a már működő Pannon Fa- és Bútoripari Klaszteren belüli információcserére alapozva évi 30-50 ezer köbméternyi, üzemterv szerint kitermelt nyersfára, valamint a szakmai utánpótlást biztosító szakképzésre lesz szükség a faipari és biomassza láncolat működtetéséhez.

Kunos József elmondta: a négy-öt egymáshoz kapcsolódó, és 2007 tavaszától 2010-ig tartó tervezési-beruházási szakasz tőkeigénye 900 millió forint. Ennek 180 milliós önerőrészét a Pusztamagyaródon 5 éve bejegyzett osztrák-magyar Biotherm 2000 Kht. biztosítaná kockázati tőkealap segítségével, a többi forrást pedig fejlesztési banki hitel és "négyrészes" uniós pályázat fedezné.

A beruházások zömének gazdája, a Biotherm ügyvezetője, Peter Buchleitner rámutatott: az alternatív energiákat alkalmazó güssingi központ szakmai segítségével adaptált projekt "kizsákmányolástól mentessé" teszi a délnyugat-zalai nemes favagyont. Ugyanakkor beruházásokat, közel 150 új munkahelyet, a térség számára gazdasági fejlődést eredményez - tette hozzá az osztrák ügyvezető.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!