A felmérés eredményeiről szóló közlemény szerint bár a versenyhelyzet eredményeképpen a kiszolgálás pozitív irányba fejlődött, és a vásárlók gyorsabb kiszolgálását biztosító értékesítési módszerek is megjelentek, a vevőtájékoztatás továbbra is elmarad az elvárható szinttől.
A GfK emlékeztet arra, hogy az egészségügyi reform egyik meghatározó lépése volt a patikaliberalizáció, amely a gyógyszertárak korábbi területi monopolhelyzetét feloldotta, és versenyhelyzetbe hozta a gyógyszer-kiskereskedelem szereplőit. A közlemény szerint az arány várhatóan valamelyest nő majd, ám széles körű elterjedése valószínűleg nem lesz jellemző.
A felmérés szerint sokkal nagyobb hatása volt a piacra az újabb gyógyszertárak nyitásának, valamint a patikaláncok, -társulások formálódásának. Egyértelműen megjelent a patikák között a vevőért és a patikai költések nagyságáért folyó verseny is. Ez a verseny legerősebben Budapesten, valamint a nagyobb városokban jelentkezett, míg a kisebb településeken jellemzően csökkent a patikák jövedelmezősége és nőtt a kiszolgáltatottsága.
A GfK LHS HealthCare gyógyszerészekkel folytatott interjúi során kiderült, hogy számukra a legnagyobb gondot az jelenti, hogy az Európai Unióban Magyarországon a legalacsonyabb a vényköteles gyógyszerek esetében alkalmazott kereskedelmi árrés. A patikusok szerint ennek növelésére lenne szükség ahhoz, hogy a nagyobb pénzlekötést igénylő jobb raktári készletezés és a jelentős emberi erőforrást igénylő patikai tanácsadás általános színvonala javuljon.