Az amerikai ipar legendás vállalatai - a Dow Chemical vegyipari óriástól kezdve az Intel szoftvercégig - a 2009. évi kimutatások szerint jelentős zsugorodáson és újjászervezésen esnek át. A Dow Chemical, az amerikai piac legnagyobb vegyipari konszernje az idén 2 milliárd dollár értékben tervez felszámolni alaptermékeket gyártó üzemeket, a hangsúly a nagyobb hasznot hozó különleges termékek - például élelmiszeripari adalékanyagok, antioxidánsok és kenőanyagok - előállítására helyeződik.
A Whirlpool, a világ első számú háztartásigép-gyártója tavaly bezárta üzemeinek mintegy egytizedét, forgalma 9,6 százalékkal esett vissza. "Évtizedek óta a legnehezebb gazdasági környezetből lábalunk ki" - fogalmazott Jeff Fettig, a Whirlpool vezérigazgatója.
Az Intel, a világ első számú félvezetőgyártója viszont dollármilliárdokat invesztál amerikai gyáraiba, a számítógépes alkatrészek iránti kereslet ugyanis már visszatért.
A The Wall Street Journal szerint az átalakulás felgyorsítja az amerikai feldolgozóipar hosszú távú zsugorodását, valamint az elfordulást a nehézipari termékektől, köztük a vegyipari alapanyagok és autók gyártásától a high-tech cikkek, például a szupergyors chipek előállítása felé.
Egyes cégek, például az autógyárak a lecsökkent keresletre a termelés visszafogásával, vagy kisebb és hatékonyabb üzemekbe való beruházással reagálnak, míg más vállalatok, így a vegyipari cégek, a munkaintenzív folyamatokat az olcsóbb béreket kínáló országokba helyezik át. Tavaly az amerikai autógyártó és vegyipari termelő kapacitás 4,4, illetve 1,7 százalékkal esett vissza, ez a legjelentősebb zsugorodás 1949 óta a központi bank, a Fed statisztikái szerint.
Az amerikai ipari szektor kapacitása egészében becslések szerint tavaly 1 százalékkal csökkent (ez is rekord mértékű éves szintű visszaesés), az árutermelő ágazatokban 2,3 millió munkahely szűnt meg. Közgazdászok azt jósolják, hogy a munkanélküliség aránya még évekig magas marad.
MTI