3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adatok alapján egyre népszerűbbnek tűnik a nyílt forráskódú Linux rendszer használata. A logojában egy pingvint ábrázoló operációs rendszer esetében egyre többen látnak üzletet. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a piaci térnyerést nem a feltörekvő, hanem a stabil pozíciókkal rendelkező nagyvállalatok tudják pénzre váltani.

És a vesztesek

Amikor a Linux elterjedése kapcsán a vesztesek listáját próbáljuk összeállítani az első helyre egyértelműen a Sun Microsystem kívánkozik, amely a konkurenseknél sokkal később kezdte el Linux-szal forgalmazni a termékeit. Úgy tűnik ez a hátrány nem csak a piacvesztés miatt visz el sok pénzt, hanem a felzárkózás is sokba kerül. Jelentős erőfeszítések árán is csak 0,2 százalékos piaci részarányt sikerült a múlt év utolsó negyedévében elérnie a Sunnak, amelynél jónéhány "no-name" forgalmazó is jobban teljesített.

A távolságtartó viselkedés noha megalapozott volt, hiszen a Sun uralta a Unixos szerverek piacát, amelynél nem csak versenyképes áron voltak jelen, de a legjobb minőséggel is. A cég nem mérlegelte, hogy "a réven esetleg elvesztheti a vámon szerzett előnyöket" - véli a z egyik legnagyobb infokomra specializálódott befektetési alap az EGM Capital cégvezetője Michael Mahoney. A kezdeti késlekedés azonban most duplán bánja a Sun.

A vesztes oldalt, azonban inkább a kicsik túlsúlya jellemzi. Számtalan néhány fős cég van, akik nem tudnak labdába rúgni az óriásokkal szemben. Ezen cégek programozói hiába alakítgatják az operációs rendszert, vagy rukkolnak ki sikeres termékkel végül jó esetben is csak vegetálni tudnak.

Így járt a már felsorolt három ismert Linux fejlesztő cég is a Red Hat, a Caldera és a VA Linux. Ezek a cégek részvényeket is kibocsátottak, a befektetők ma már nagy bánatára. A Red Hat részvényeit 1999-ben 143 dolláros áron forgalmazták a Nasdaqon, ma 6 dollár az árfolyam. Még ennél is rosszabb a Caldera helyzete, amely egy névcserére is rákényszerült annak érdekében, hogy átvészelje a bizalomvesztés időszakát. Látványos eredménnyel azonban nem járt, óriási árfolyamesés után jelenleg 1,5 dollár körül forog a piacon. A csúcstartó azonban minden szempontból a VA Linux. A cég minden idők legnagyobb százalékos áremelkedését produkálta, tőzsdei bevezetésekor ugyanis 733 százalékkal ugrott meg a jegyzése. Az első napon az ára 250 dollár volt, az idei legalacsonyabb értéke amelyen üzletet kötöttek 57 cent.

Hogy ezek a fejlesztők végleg eltűnnek, vagy a Linux térnyerésével magukhoz térnek nem eldöntött tény. Mindenesetre az élesedő verseny nem az ő malmukra hajtja a vizet.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!