A Financial Times szerint az információtechnológia óriásai egyre gyakrabban vetik pillantásukat Kelet-Európára (és ezen belül főleg Romániára), amikor új és minőségi biztonsági szoftverek beszerzését fontolgatják. Egyik első példája ennek a jelenségnek a román GeCAD nevű cég, amelyre 2003-ban a Microsoft figyelt fel. A redmondi óriáscég antivírus-termékei napjainkban a román cég technológiáján alapulnak.
Bolgár vírusokon edződtek
A Financial Times felteszi a kérdést: hogyan válhatott Románia biztonságiszoftver-nagyhatalommá? A választ elsősorban a romániai matematikai hagyományokban keresi. A mai napig nehéz olyan amerikai csúcs-egyetemet találni, ahol a professzori karban ne lenne legalább egy román matematikus - állítja a lap.
A magyarázat második része egy geopolitikai balesetnek tudható be: a kilencvenes évek második felében Bulgária (illetve a bolgár számítógépes társadalom) roppant aktív vírus-kibocsájtónak bizonyult. A hazai gazdaság nagyon rossz állapota miatt a fiatal bolgár programozók így próbáltak bosszút állni a felelősnek tartott gazdag Nyugaton, s vírusaikat általában a szomszédos Románia szerverein keresztül küldték szét a nagyvilágba. Így a román számítástechnikai szakemberek a valódi tűzvonalban, mondhatni élesben sajátíthatták el a víruselhárítás minden csínját-bínját - írja a Financial Times, Talpes szavaira hivatkozva.