4p

A magyar tőkekihelyezések keleti szomszédunknál jelentek meg a legnagyobb arányban az utóbbi években, túllépve az 1 milliárd eurót. Az OTP, a MOL és a Richter mellett mintegy háromezer kisvállalatról lehet tudni, amelyek részben vagy egészben magyar tőkével vannak jelen Romániában, míg a vegyes vállaltok száma csaknem nyolcezer, derült ki egy csütörtöki tájékoztatón. Mfor.hu tudósítás.

Virágzó kapcsolatok (Mfor-montázs)

Mind a román, mind a magyar gazdaság érdekelt a tőkebevonásban és mindkettő rendelkezik már olyan vállalatokkal, amelyek piacai feszegetik az országhatárokat. A földrajzi helyzet, és - a nagyszámú magyar lakosságnak köszönhetően - a nyelvi akadályok hiánya miatt Románia a külföldre irányuló magyar tőkekihelyezések hagyományos és természetes célországa.

A magyar eredetű, vegyes vállalati formában megvalósított tőkebefektetések összértéke 2007 végéig elérte a 350 millió  eurót, amellyel hazánk a 15. helyen található a külföldi befektetők rangsorában, s ezzel közel 2 százalékkal részesedik keleti szomszédunknál a külföldről származó befektetések teljes értékéből. A bejegyzett vegyes vállaltok száma pedig meghaladja a 7900-at, amely a vállalatok összlétszámának több mint 5 százalékát teszi ki. Az elmúlt év folyamán a magyar eredetű jegyzett törzstőke állománya 14 százalékkal, míg a vállaltok száma 20 százalékkal, számszerűen 1450-el emelkedett.

Ha figyelembe vesszük az ugyanezen időszak alatt újra befektetett nyereséget, illetve a végrehajtott tőkeemeléseket is, akkor a befektetések becsülhető értéke már túllépte az 1 milliárd eurót.

A magyar befektetéseket a sok, kis törzstőkével létrehozott, zömében kft. formában működtetett vegyesvállalat jellemzi. A befektettet tőke körülbelül 90 százalékát 10-15 nagyobb vállalat tudhatja magáénak.

Nincs félnivalónk Romániával szemben

A hazai gazdaság legjelentősebb cégei, így például az OTP, a MOL, a Magyar Telekom, a Richter Gedeon, a Fornetti és a Danubius Hotels évek óta jelen vannak a piacon, de működnek magyar érdekeltségű vállalatok az építőipari szolgáltatások, a műanyagipar, valamint a kis- és nagykereskedelem területén is.

Bár Magyarország és Románia egymás konkurenseivé váltak a világpiacon, a két ország egymásra utaltsága ugyanakkor tagadhatatlan, mutatott rá Garamhegyi Ábel külgazdaságért felelős kormánybiztos. Magyarországnak azonban nincs félnivalója a versenyben, mivel sok tekintetben, így az infrastruktúrában és a költséghatékonyságot illetően előnyben vagyunk Romániával szemben. Nekik viszont a munkaerő és a nyelvi tartalékaik jelentősebbek, amely különösen a franciákkal folytatott üzleti kapcsolataikban jelent előnyt.

Miután a magyar technológia sokkal fejlettebb, amelyet néhány éven belül egészen biztos, hogy lehetetlen utolérni, a megfelelő munkamegosztásra kell a hangsúlyt helyezni, mint ahogy tették azt hazánkban 8-10 évvel ezelőtt a német befektetők. A természetes terjeszkedésen kívül a privatizációban is egyre többen látnak lehetőséget, tekintve hogy keleti szomszédunknál virágkorát éli a magánosítás.

Ma már a korábban hiányzó, külföldre irányuló befektetés-hitelezés sem jelent problémát, hiszen – az igényeket felmérve - egyre több bank foglalkozik ilyesmivel, mutatott ár Major Zsuzsanna, az Eximbank ügyvezető igazgatója.

Tovább növekszik a tőkekivitel 

Sokan aggódnak, hogy a külföldre település rontja a hazai munkavállalók esélyeit, a tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az anyavállalat és a Romániában sikeresen működő leányvállalat közötti jó kapcsolat a hazai vállalatfejlődésre is pozitívan hat, mutatott rá Garamhegyi Ábel.

Tőkeexport tekintetében vezető szerepünk van nemcsak Romániában, de az egész közép-kelet európai régióban is, amelynek oka, hogy a hazai vállalatok immár felismerték, hogy a külföldi megjelenés nem csupán lehetőség, hanem a hosszú távú siker feltétele is, közölte Süveges-Szabó László, az ITD Hungary üzletfejlesztési igazgatója.

Most már nem csak hozzánk áramlik be a tőke, de ami nagyon kedvező, hogy ki is viszünk, mivel a magyar vállalatok jelentős része már megérett arra, hogy komoly külpiaci szereplővé váljék, hangsúlyozta Garamhegyi Ábel.

Működő tőkekivitelünk jelenleg mintegy 3 milliárd euró, és az idei évben további növekedésre számíthatunk, reményeink szerint elérjük a 3,5 milliárd eurót, tette hozzá a kormánybiztos.

A május 26-án megrendezésre kerülő, Román-Magyar Tőkeexport konferencián, a tervezett számos vitabeszélgetés és tapasztalatcserén kívül szó lesz majd a Romániában rejlő, további befektetési lehetőségekről is, mert keleti szomszédunkban még mindig, sőt egyre több beruházó lát fantáziát.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!