3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A romániai földgáztartalékok 60-80 napig, az állami pakurakészletek pedig körülbelül 40 napig elegendők, jelentették be Bukarestben, miközben a kormány energiaügyi vészhelyzetet hirdetett a lakossági földgázfogyasztás akadálytalan biztosítása és az energiatakarékosság hatékony megszervezése érdekében.

Akárcsak az előző napon, csütörtökön is összeült Bukarestben az energiabiztonsági válságstáb. Adriean Videanu gazdasági miniszter ennek keretében a legfőbb gáztermelő vállalatok és más hivatalok illetékeseivel hangolja össze a jelenlegi válsággal kapcsolatos teendőket.

A takarékossági intézkedések és a gázellátás biztosítása érdekében szerdán a miniszter vészhelyzetet hirdetett a romániai energiarendszerben. Ennek eredményeként számos kötöttséget szüntettek meg, amely nehezítené az illetékesek dolgát. A  szolgáltatókat például a vészhelyzet felmenti a szankciókat is kilátásba helyező szerződések betartása alól, ennek nyomán pedig egyes - elsősorban nagyipari - fogyasztókat kikapcsolhatnak a rendszerből, lehetővé téve a lakosság garantált ellátását.

A rendkívüli intézkedés könnyítést jelent azoknak a vállalatoknak is, amelyek ezekben a napokban átállnak a pakura alapú energiaszolgáltatásra. Így a hőerőműveket most nem köti az a szabály, hogy versenytárgyalás útján szerezzék be az üzemelésükhöz szükséges alternatív energiaforrást, elsősorban a kőszenet.

A hivatalosan közzétett adatok szerint Románia földgázkészletei 60-80 napig képesek ellátni az országot, amennyiben a jelenlegi technológia által lehetséges maximális mennyiséget aknáznák ki a tárolókból. Videanu szerint jelenleg 2,18 köbméter földgáztartalék van raktáron.

A paukura állami kézben lévő tartalékai 202 ezer tonnát tesznek ki. A Petrom nagyvállalat emellett kész 70-75 ezer tonna pakurát szolgáltatni a hőerőműveknek. A Rompetrol Rafinare cég 10 ezer tonnás készlettel rendelkezik e fűtőanyagból, a Lukoil pedig jelezte, hogy saját szükségleteinek kielégítésére rendelkezik elegendő pakurával, de kész importálni, ha az országnak szüksége lenne rá.

A gazdasági miniszter szerint a naponta kieső 7 millió köbméter importgáz pótlására naponta mintegy 7 ezer tonna pakurára van szükség. A jelenlegi tartalékok körülbelül 40 napra elegendőek - mondta a miniszter.

A Gandul című napilap számításai szerint egymillió köbméter földgázt körülbelül 1 200 tonna pakura képes kiváltani. Ezzel kapcsolatosan felhívja a figyelmet arra, hogy a pakura ára egyik napról a másikra hirtelen 20 százalékkal, azaz tonnánként 50 dollárral (250-ről 300-ra) emelkedett. Emiatt az államnak e fűtőanyagot eladó cégek - elsősorban a Petrom - jelentős napi többletnyereségre tesznek szert - írja a lap.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!