3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Felmérést készített a PricewaterhouseCoopers (PwC) a gazdasági bűnözés természetéről és hatásairól. Eszerint hazánkban leggyakrabban a csalással és a lopással élnek vissza, a legtöbben azonban a korrupciót és a megvesztegetést tartják a legnagyobb fenyegetésnek, derül ki az mfor.hu tudósításából.

A nagyfőnökök könnyebben megússzák

Ötből három esetet jelentenek

Azoknál a felmérésben résztvevő vállalatoknál, amelyeknél már követtek el komoly vétséget ellenük, többnyire (83 százalék) belső vizsgálatot indítottak. Megválaszolatlan kérdés, hogy a fennmaradó 17 százalékban miért nem tették ezt. Még feltűnőbb, hogy a hatóságokat csak az esetek 58 százalékában értesítették.

A bennfentes elkövetőket általában elbocsátották állásukból (61 százalék), legtöbbször pedig büntető (65 százalék), vagy/és polgári (30 százalék) eljárást is indítottak ellenük. Az esetek 4 százaléka teljesen büntetlenül maradt.

A felmérés érdekes megállapítása, hogy a felső vezetéshez tartozó elkövetőket nemcsak ritkábban bocsátották el tettük miatt, mint az alacsonyabb beosztásban dolgozókat, hanem büntetőjogi feljelentést is ritkábban tettek ellenük. Ez aggodalomra ad okot, hiszen a bennfentesek által elkövetett visszaéléseket nagy részben felsővezetők követik el.

Optimisták a hazai cégek

Az okozott károknak mindössze 37 százalékát tudja visszaszerezni a károsult cég, jellemzően az elkövetőktől. A tapasztalat szerint minél korábban tudomást szereznek a visszaélésről, annál több esély marad a kárhelyreállítására. Ennek ellenére a megkérdezett magyarországi cégek 73 százaléka nem volt biztosítva bűncselekmények ellen.

A felmérésben szereplő magyarországi vállalatok 69 százaléka szerint valószínűtlen vagy nagyon valószínűtlen, hogy szervezetüket gazdasági bűncselekmény fenyegetné az elkövetkező öt évben. Fekete Miklós az mfor.hu kérdésére kijelentette: feltűnően optimisták a cégvezetők e területen, hiszen a hatóságok a szervezett gazdasági bűnözés erősödését jelzik.

Fekete szerint az optimizmus a túlzott bizalom jele is lehet, pedig a cégeknek tudatosan védekezniük kellene a visszaélésekkel szemben, újabb és újabb kontrollokat kellene bevezetniük. Így nagyobb az esély arra, hogy meg tudják akadályozni a visszaélések elterjedését elősegítő környezet kialakulását, megszüntetésük ugyanis lehetetlen.

Szemán László

Menedzsment Fórum Kapcsolódó anyagok:
Bankolás a neten: hamis kártyák, ellopott adatok Poloskák, titokszobák: tippek a céges kémelhárításra Ipari kémkedés hazánkban: a zsarolástól a lehallgatásig

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!