4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A luxusszegmens is megérezte a turisták és a kiadásaikat csökkentő, a konferenciahívásokat ismét előtérbe helyező üzletemberek utazásainak visszaesését - mondja Laurent Bétourné, a Sofitel Budapest Chain Bridge szállodaigazgatója a Napi Gazdaságnak.

A költségcsökkentés a dolog könnyebbik része - teszi hozzá Laurent Bétourné, aki szerint a bevételek növeléséhez kevés az egyéni erőfeszítés. Az óvatos tervezésnek köszönhetően az első negyedévben gyakorlatilag teljesítettük a kitűzött célokat, de ehhez a költségek jelentős csökkentésére, szükség esetén, másokhoz hasonlóan, emeletlezárásokra, fizetés nélküli szabadságokra is szükség volt - mondta el Fazekas Tamás, a Ramada Plaza Budapest vezérigazgatója.

A Napi információi szerint hozzájuk hasonlóan a szakma nagy része már eljutott az ésszerű költségcsökkentés határáig, amit megnehezített, hogy a fix kiadások 70 százalékát a bér- és energiaköltségek teszik ki. Így már csak a vendégforgalom növelése jelenthet kitörési pontot, amihez arra is szükség van, hogy a szállodák ne kezdjenek önpusztító árháborúba. Éppen eléggé nagy kárt okoz az áfa tervek szerint 25 százalékra emelése, hiszen a 2009-re már lekötött éves szerződéseket utólag nem is lehet módosítani. Hogy a gyenge forint önmagában nem hoz több vendéget, azt mutatja, hogy a korábban meghatározó brit turisták közül is kevesebben érkeztek hozzánk, mint korábban. Több attrakcióra és nagyobb pénzügyi forrásra lenne szükség ahhoz, hogy Magyarország egyedi arculatot teremtő desztinációs marketinggel jelentős vonzerőt tudjon felmutatni a világban - mondja Deák Imre, a Danubius Hotels vezérigazgatója is. A Danubius már romániai szállodájában is megérzi a válságot, ami ott most elsősorban a konferenciaturizmus esetében okoz veszteséget. A cseh és a szlovák érdekeltségeknél viszont nem érződik jelentős visszaesés, míg a vállalat által Londonban üzemeltetett Hilton szálloda jó bizonyítéka annak, hogy egy megfelelő vonzerővel rendelkező városban akkor sem csökken jelentősen a forgalom, ha az utazási kedv általában is visszaesik.

Deák szerint a legnagyobb gond, hogy a jelenlegi globális és hazai gazdasági helyzetben nem lehet előre látni a folyamatokat és a felelős döntések előkészítéséhez megfelelő biztonsággal meghatározni az alapvető irányokat. A változás legjellemzőbb eleme, hogy minden last minute módon, a megrendelők által az utolsó pillanatban meghozott döntések alapján zajlik. Egyedül a nagyobb ünnepek alkalmával biztos, hogy a vidéki házak megtelnek a hazai utazókkal. A gondokat tetézi, hogy a szállodaipar számára elviselhetetlen terhet jelent majd az áfa 20 százalékról 25-re emelése, ami nemzetközi szinten igen nagy mértékben rontja hazánk versenyképességét és a belföldi turizmus esélyeit. Jó hír ugyan, hogy a gyógyszállodáknál némi javulás tapasztalható: a korábban meghatározó osztrák és német vendégkört szlovák, cseh, orosz és izraeli utazókkal sikerült pótolni, de Budapesten és különösen a vállalati, illetve rendezvényturizmusban mintegy 20-25 százalékos forgalom-visszaesés következett be. Ezt a negatív trendet némileg kompenzálta a forint 300 forint feletti árfolyama, ám a fizetőeszköz mostani erősödése nem kedvez a szakmának, ráadásul az árfolyam-ingadozás tovább nehezíti a tervezést. A szakember szerint a gyenge forint amúgy sem jelent nagy előnyt önmagában, mert az utazók ma már az ár-érték arányt figyelembe véve döntenek arról, hogy hova utazzanak.
 

Már vidéken is nagyon súlyos helyzetbe került a magyar szállodaipar - mondja Erdei János, az Erdei Turisztikai Szolgáltató és Tanácsadó Kft. tulajdonos-ügyvezetője, a Magyar Szállodaszövetség első alelnöke. A szálláshelyi áfa emelése valószínűleg csak az utolsó csepp a pohárban, és ennek hatására szeptemberre sok szállodában valószínűsíthető a fizetésképtelenség. Az üdülési csekkek, valamint étkezési jegyek adómentességének megtartása mellett sokkal több kellene az ágazat felszínen tartásához: lényegesen nagyobb nemzeti promóciós büdzsére, legalább ötmilliárd forint többletforrásra lenne szükség, munkahelymegőrző programra a szállodákban és legalább a kedvezményesebb 18 százalékos szálláshelyi áfára - ami még mindig a duplája lenne az európai átlagnak, írja a Napi Gazdaság.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!