A vállalat történetéről Szabó Ervint, annak vezérigazgató helyettesét kérdeztük. –A Prolan története összefonódik a rendszerváltáséval. A vállalatot alapító nyolc fő - köztük én is - azelőtt az MMG Automatika Művek munkatársai voltunk, és már akkor láttuk, hogy a rendszerváltás után ez a régimódi vállalat nem fog működni.
1990-ben tehát kiváltunk és megalapítottuk a Prolan Kft-t, a mindmáig érvényes stratégiai céllal: saját irányítástechnikai eszközök kifejlesztése és gyártása, amely nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi piacon is helytáll. A kezdetekben egy három szobás lakást béreltünk Budapesten a Lajos utcában, innen teljesítettük az első megrendeléseinket.
Az első fellendülés
A kilencvenes évek közepe volt a személyi számítógépek (PC-k) elterjedésének időszaka. Az első saját fejlesztésű termékünk is egy olyan transzformátor állomásokon működő, adatgyűjtő terminálhoz (RTU - Remote Terminal Unit) kapcsolódó megjelenítő rendszer volt, ami az akkori ipari számítógépek helyett PC-t használt. Majd 1992-ben a Prolan is kifejlesztette saját RTU-ját, amelyet speciálisan a villamos energia hálózatok transzformátor állomásain történő felhasználásra szánt.
A már meglévő megjelenítővel és az új termékkel komplex szolgáltatást nyújtottunk a hazai transzformátor állomási irányítástechnika területén. 1995-ben a világbanki támogatással végrehajtott országos elektromos hálózat felújítási programban is részt vettünk a nyertes Siemens alvállalkozójaként, aki a saját termékét félretéve a mi RTU-nkat használta, így a piac ezen szegmensében mintegy 80 százalékos részesedésre tettünk szert, amivel piacvezetők lettünk. Olyan referenciákat tudhatunk magunkénak, mint a DÉMÁSZ, ÉMÁSZ, E.ON vagy az MVM irányítástechnikai rendszereinek kialakítása.
Leányvállalattal az új területek meghódításáért
1998-ban a végnapjait élő MMG-ből áthoztunk tíz szakembert, és segítségükkel létrehoztuk a cég első leányvállalatát a Prolan-Alfa Kft-t, amelynek a vasúti irányítástechnika a fő profilja. A már létező sikeres megoldásaink alkalmazása mellett újítást jelentett a felsővezetéki távvezérlő rendszerünk, amely többszintű felügyeleti lehetőséget kínált.
Emellett forgalomellenőrző és forgalomirányító rendszerek, valamint egy olyan elektronikus vezérlőpult kidolgozására került sor, amelyből kb. 1 milliárd Forint értékben szállítottunk mind a GySEV-nek, mind a MÁV-nak, a leányvállalatunk közreműködésével. A Prolan-Alfa munkatársai részben önállóan, részben a Prolan alvállalkozójaként vesznek részt a vasúti alkalmazási projektekben. Jelenleg is éppen fővállalkozói vagyunk egy hasonló jellegű, Szeged körül 14 vasútállomást magába foglaló, közel 2 milliárd forint értékű projektnek.
Prolan a MÁV mozdonyiban és villanyóra-szekrényekben is
Egyik új, jelen pillanatban is zajló projektünk a MÁV mozdonyaihoz fedélzeti számítógép fejlesztése és azok felszerelése. Erre a projektre egyébként sikeres GVOP pályázati támogatást nyertünk, mintegy 70 millió Ft értékben, a saját 300 milliós invesztíció mellé. Olyan cégekkel szemben nyertük meg a tendert, mint pl. a kanadai Bombardier. Ugyanis mi nemcsak egy terméket kínáltunk, hanem a rendszerünk minden egyes mozdony típusra való alkalmazását is elvállaltuk.
Pillanatnyilag 10 helyszínen zajlik a mozdonyok felszerelése, kb. 400 már elkészült. A fedélzeti számítógép a szokásos diagnosztika mellett GPS-szel is fel van szerelve, méri az üzemanyag fogyasztást és elektronikus menetlevelet is készít.
Sikeresen pályáztunk a GVOP keretein belül az E.ON által alkalmazott rádiós vezérlő kifejlesztésére, amelyeket a hőtárolós kályhák, bojlerek áramellátásának vezérlésére használnak. Az egységet a lakihegyi rádiótoronyról lehet hosszú hullámon vezérelni, és nemcsak az éjszakai áram ki-bekapcsolását lehet elvégezni, hanem fizetés elmaradása esetén a fogyasztót is le lehet választani a hálózatról távirányítással. A termékből eddig 110 ezer darabot adott el a cégünk Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban.
Szakértelem, rugalmasság, apró lépések
Szabó Ervin induló vállalkozásoknak címzett tanácsában – saját példájukon keresztül - elmondta, hogy igyekeztek apró lépésekben, megfontoltan haladni előre, sosem markoltak sokat. Nem mentek bele a kilencvenes évek kedvezőtlen hiteleibe, ugyanakkor mindig kényesen ügyeltek a munkatársak szakmai felkészültségére, mivel a piac egy szűk, ámde erre igen kényes szegmensében munkálkodnak.
A megváltozott viszonyok miatt azóta élnek a különböző hitelek nyújtotta lehetőséggel. Ugyanakkor négy alkalommal sikeresen pályáztak EU-s támogatásra és mind a négy pályázat eredményeként piacon eladott termék született. A dolgozói létszám közel nyolcvan fő, amely leginkább villamosmérnökökből és informatikusokból tevődik össze. 2004-benn megvásárolták a Siemens telefongyár termelő berendezéseit és átvették a gyár személyzetét.
A multinacionális cégekkel szemben a rugalmasság a legnagyobb előnye a Prolannak. Hamarabb végigfutnak a megrendelők igényei a rendszeren, mintha mondjuk Karlsruheig kéne eljutnia az információknak. A pályázatok során többször sikeresen dolgoztak együtt a Budapest Műszaki Egyetem tanszékeivel és pillanatnyilag is két pályázat elbírálása zajlik, amelynek sikerére határozottan számítanak.