3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közbeszerzési törvény 1996-os hatályba lépése óta, az idei második negyedévi 102 milliárd forint értékű közbeszerzés a legkevesebb. Ez a kormányzati megszorító intézkedések eredménye.

Tunyogi László, a Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. ügyvezető igazgatója sajtótájékoztatón pénteken Budapesten elmondta: összesítésük szerint az első félévben 1846 eljárásban 261 milliárd forint közpénz sorsáról döntöttek az ajánlatkérők, ami 16 százalékkal, illetve 24 százalékkal kevesebb, mint a múlt év azonos időszakában.

Hozzátette: a darabszámot tekintve legtöbb ajánlatot, 98-at a Honvédelmi Minisztérium kérte, érték szempontjából a legnagyobb ajánlatkérő a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága volt 63 milliárd forinttal. A nyertesek listáján a megnyert pályázatok szerint 33 pályázattal a B. Braun Medical Kft. az első, míg az érték szempontjából 33 milliárd forinttal a Mol Rt. vezeti a rangsort.

Az eredményes és értékelhető eljárások érték-átlaga 166 millió forint volt, 25 millióval kevesebb, mint a múlt év első félévében. Ajánlatokat 726 szervezet kért és 1596 cég nyert a pályázatokon, ami 107-tel, illetve 200-zal kevesebb mint 2002. első hat hónapjában. Tunyogi László elmondta: az ajánlatkérők listáján a HM után 48-al az Állami Közútkezelő Kht., 47-tel a Budapesti Közlekedési Rt., illetve 39-cel a Fővárosi Önkormányzat áll.

A legnagyobb összesített értékű tenderek listáján az MKGI után a MÁV Rt. következik 11,7 milliárd forinttal, majd az Állami Autópályakezelő Rt. 6,9 milliárddal. A B. Braun Medical Kft. után legtöbbször 30 ., míg 23-szor a Humantrade Kft. nyert tendert. A nyertesek érték szerinti lajstromán a Mol-t 7,4 milliárddal a Strabag Kft., 5,2 milliárddal a Vamav Kft., 4,7 milliárddal az Architekton Rt. követi.

Tunyogi László kifejtette: mind darabszámban, mind pedig értékben Budapesten kezdeményezték a legtöbb közbeszerzési eljárást, 53,6 százalékát, illetve 68,6 százalékát. Szakmacsoportok szerint felosztásban az építőipar vezet az eljárások 36 százalékával, és értéksorrendben is az építőipar az első 40 százalékkal.

A lefolytatott közbeszerzések 72 százaléka nyílt, 12 százaléka hirdetmény nélküli tárgyalásos, 8-8 százaléka tárgyalásos, illetve nyílt előminősítéses volt. Ezzel szemben az értéket tekintve a nyílt eljárások aránya csak 52 százalékot képviselt, 20 százaléka volt nyílt előminősítéses, 16 százaléka tárgyalásos, míg 10 százaléka hirdetmény nélküli tárgyalásos.

Tunyogi László kiemelte: van esély arra, hogy a gyenge első félév után a közbeszerzési eljárások értéke az év egészét tekintve meghaladja a 2002. évi 800 milliárd forintot, ám ez jelentősen függ a tárcák pénzügyi helyzetétől és attól, hogy ősszel meghirdetik-e az újabb autópálya-szakaszok kivitelezésére, valamint a 4-es metró megépítésére vonatkozó tendereket – számolt be az MTI.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!