A munkahelyi stressz egy különösen fontos és időszerű probléma. Manapság a stressz a munka gyakran elkerülhetetlen velejárója. A legnagyobb stressz az, hogy szinte percenként kell alkalmazkodnunk valamilyen változáshoz. Gyakran percenként kapunk új feladatokat, nincs idő arra, hogy feldolgozzuk az állandó változásokat, nem tudunk alkalmazkodni az új feladatokhoz, kapacitásunk túlterheltté válik. Nem egyszer olyan feladatokat kapunk melyekhez esetleg hiányos a képzettségünk vagy meghaladja hatáskörünket, mégis el kell végeznünk ezeket. Adódhatnak olyan esetek amikor túlórában kell dolgoznunk több napon át, esetleg sorozatosan. Előfordulhat, hogy bizonytalannak érezzük pozíciónkat a vállalatnál, elveszítjük állásunkat vagy esetleg akár hosszabb ideig nem is kapunk munkát. Olyan helyzetek is okozhatnak stresszt amik tőlünk függetlenül körülvesznek. Ilyenek lehetnek például a szegényes, nem megfelelő munkakörülmények, magas fluktuáció, viták a stressz következtében stb.
Összefoglalva a munkahelyi stressz kiváltó okait, ezeket három nagy csoportba lehet osztani:
Munkával kapcsolatos tényezők
Kutatások kimutatták, hogy a munkával kapcsolatos tényezők, amelyek pszichológiai stresszt válthatnak ki a következő 5 nagy csoportba sorolhatóak:
- Közvetlenül a munkából adódó tényezők (munkafeltételek, terheltség, munkába járáshoz kapcsolódó napi utazás, stb.)
-
- A szervezetben való szerep (szerepkonfliktusok, szerep-kétértelműség)
-
- Munkahelyi kapcsolatok
-
- Egyéni karrier kérdései (az állás biztonsága, előléptetés, visszaminősítés)
-
- Szervezeti struktúra, légkör
Változásokkal kapcsolatos tényezők
Ahogy a magánéletünkben lezajló változások nagy mértékben meghatározzák közérzetünket, a vállalatnál végbemenő változások pedig nagy mértékben hatnak a vállalati légkör alakulására. Olyan helyzetekben amikor nagy mértékű változás történik a szervezetben (átszervezések, munkafolyamatok megváltoztatása, vállalati kultúra alakulása) magas a pszichológiai stressz kialakulásának a valószínűsége. Ezt azzal lehet magyarázni, hogy a változások emberi erőfeszítést kívánnak, ami gyakran megerőltető és pszichikailag próbára teszik az embert. Vagyis a második legfontosabb tényező a pszichológiai stressz kialakulásában a szervezetben történő lényeges változásokból adódik.