2p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Százhúszezer alkalmazottjának elbocsátását és a szövetségi egészségbiztosítási rendszerből való kilépést tervezi a nehéz anyagi helyzetbe került amerikai postaszolgálat (U.S. Postal Service, USPS) - közölték pénteken amerikai napilapok.

A posta egyúttal egy önálló szociális ellátórendszer felállítását kezdeményezi, amely szerinte az államinál olcsóbban tudna működni. A kongresszus jóváhagyására váró elképzelések, amelyek precedenst teremthetnek az Egyesült Államokban, tiltakozást váltottak ki az alkalmazottak szakszervezetei részéről. A tervezett intézkedések között szerepel a meglévő munkaszerződések felbontása is.

Az intézmény vezetése szerint a posta a szeptember 30-i határidőre nem lesz képes előteremteni az alkalmazottjai egészségbiztosítását fedező következő, 5,5 milliárd dolláros részletet, s a kialakult helyzet már a szolgálat létét fenyegeti. A USPS az elmúlt négy év alatt 20 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, ebből 8,5 milliárd dollárt 2010-ben. Az említett időszakban az amerikai levélforgalom 20 százalékkal esett vissza.

A USPS közleménye szerint a cég, ha a magánszektorban működne, már régen csődöt jelentett volna. Az amerikai postának, amely az elmúlt 10 év során 212 ezer fővel csökkentette személyi állományát és nemrégiben 3.700 hivatal bezárást jelentette be, 563.400 aktív alkalmazottja és mintegy 480 ezer nyugdíjasa van.

A posta a 120 ezres leépítést a 2015-ig esedékes, a mintegy 100 ezer fős, rendes nyugdíjaztatás felett tervezi végrehajtani. Az USPS azt is kérelmezte a kongresszustól, hogy ötre csökkenthesse a heti hatnapos munkarendjét és hogy mentesítést kapjon a nyugdíjas postások egészségügyi ellátásának előfinanszírozása alól.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!