2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Joggal félhetnek a szabálytalanul építkezők, ugyanis szigorú, minden apró részletre kiterjedő bírságolási rendszer lépett életbe a napokban. A szigorúság mögött nem titkolt módon az a cél áll, hogy becsukják a feketegazdaság felé nyíló kiskapukat és visszarettentsék az építőipari kontárokat, írja a Világgazdaság.

A módosított kormányrendelet az épület számított értékéhez rendel – a szabálysértéstől függő – különböző szorzószámokat, illetve meghatározza a maximálisan kiszabható összeget. Azt is rögzíti a bírságtáblázat, hogy az építkezés szereplőit milyen mértékben terheli a büntetés.

A legsúlyosabb retorzió azt a kivitelezőt sújtja, aki „az állékonyságot, az életet vagy az egészséget veszélyeztető” állapotot idéz elő. A kiszabható bírság az épület értékének egy százalékára rúghat, de nem lépheti túl a tízmillió forintot. A két „tettestárs”, azaz a műszaki ellenőr és a felelős műszaki vezető is anyagi felelősséggel tartozik: egy-, illetve kétmillió forint lehet a rájuk rótt büntetés.

Az építési napló hiánya a nagyobb „bűnök” közé tartozik, a kivitelező akár hárommilliós bírságra is számíthat, s félmilliója bánhatja a műszaki ellenőrnek. Igen drága a mulasztás akkor is, ha hiányzik a felelős műszaki vezető az építkezésről: a kivitelező az építmény számított értékének egy százalékát fizetheti büntetésként, a maximális tétel kétmillió forint lehet. Ha pedig az építési szakmunkát olyan személyek végzik, akiknél nincsenek meg a kellő szakmai feltételek, minden egyes szabálytalanul foglalkoztatott után másfél milliós lehet a bírság.

Meg kell gondolnia a kivitelezőnek azt is, hogy elvállalja-e a munkát kellő jogosultság híján, hiszen ez a szabálysértés akár egymilliójába is kerülhet. A megbízónak pedig ennek az összegnek a felét kell leperkálnia. Nem kifizetődő az sem, ha mellőzik az építési műszaki ellenőrt: az építtetőnek egymillió forint is lehet a büntetése, számol be a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!