Így történt ez a napokban két egykor szebb napokat látott cégvezetővel, akik ugyanakkor "legendás elődökkel" rendelkeznek. A világ legnagyobb csődjét produkáló WorldCom volt vezérigazgatóját Bernard Ebberst szerdán az oklahomai ügyészség 11 milliárd dolláros csalással vádolta meg. Az ő idejében történtek ugyanis a csődöt okozó mérleghamisítási ügyek. A vádlottak padjára idézték egyébként magát a vállalatot is, amely korábban az amerikai tőzsdefelügyelettől a SEC-től 750 millió dolláros büntetést kapott a csalárd ügyletek miatt.
Jóval szerényebb, ám az átlagember számára még így is óriás összeg miatt kell a Mobilcom nevű német mobiltelefon-szolgáltató cég egykori vezetőjének felelni. A Gerhard Schmid ellen felhozott vádak szerint a cég vagyonát használta magáncélokra. Ennek során 71 millió eurót juttatott a felesége cégének.
Gerhard Schmidet a lapok máris "német tyco-vezérnek" keresztelték el. A hasonlat nem véletlen, hiszen Tyco International egykori első embere L. Dennis Kozlowski sem fukarkodott cégének pénzével, amikor azt önmagára kellett költenie. Kozlowski terhére többek között azt rótták fel, hogy összesen 13,1 millió dollárért - kamatmentes cégkölcsönből - vásárolt magának festményeket.
Az exvezérigazgató lakása egyébként szintén vizsgálatok tárgyát képezte, 18,5 millió dolláros vételárát ugyanis 2000 októberében a Tyco, nem pedig Kozlowski fizette. Emellett kiderült, hogy a cég újította fel 3 millióért, és rendezte be 11 millióért. A lakberendező többek között 15 ezer dollárért vásárolt egy 1840-es évekbeli francia esernyőtartót, 17 ezerért piperekészletet, 6 ezerért zuhanyfüggönyt és csaknem ugyanennyiért két lepedőkészletet. A vezérigazgató saját jövedelméről is gondoskodott annak idején, fizetés, prémium és részvényopciók révén csak az 1998-2000-es időszakban több mint háromszázmillió dollárnyi javadalomhoz jutott.
Ebbe a sorba illik John Rigas is, aki Adelphia Communications vezetője volt. Ő is azok közé tartozott aki megfeledkezett arról, hogy az általa irányított vállalat vagyona nem az ő személyes tulajdona. Ennek megfelelően családjával együtt éveken át házipénztárként kezelte az általuk irányított, de a tőzsdén jegyzett kábeltelevíziós üzletágban működő cégét. A tavalyi évben ellenük felhozott vádak szerint saját céljaira 1 milliárd dollárt sikkasztott el Rigas és két fia.
Kapcsolódó anyagok
"Sztárbrókerek" és ami utánuk maradt
Az USA-ban a legjobb főnöknek lenni, de azért itthon sem olyan rossz
Magyar topmenedzserek: 53 milliót keresnek
Sztármenedzserek a vádlottak padján
Nem könnyű a bukott menedzserek élete. Nem elég, hogy szeretett cégüktől eltávolították őket, de csalárd ügyleteik miatt még a bíróság előtt is felelniük kell tetteikért.