4p

2014-ben a korábbinál ismét több, 2,2 milliárd forint TAO-pénz vándorolt a felcsúti focialapítvány kasszájába. Ezzel a 2010 óta elnyert összeg kicsivel a 9 milliárd forintot is meghaladja.

A Magyar Labdarúgó Szövetség honlapján található jegyzék szerint tavaly még tovább tudott nőni az az összeg, amit A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány a TAO-pénzekből összeszerzett. 2014-ben 2,25 milliárd forintot kaptak, vagyis közel 700 millióval többet, mint 2013-ban, és ezzel ismét elnyerték a legtámogatottabb címet. Ám hiába nőtt a támogatottság, tavaly a 2013-as 5,6 milliárdnál kisebb nyereséget tudtak elérni, 4,3 milliárd forintot. Igaz, a hazai foci egén a nyereség termelése már önmagában is rendkívüli és dicséretes teljesítménynek számít.

A TAO-pénzek elosztása - ahogy azt már a korábbi években megszokhattuk - ezúttal sem volt egyenletes. Felcsút támogatottsága kiemelkedő volt, ám 2104-ben egy másik egyesületnek legalább a lépést sikerült tartania az alapítvánnyal. A Szeged 2011 Sportszolgáltató és Labdarúgó Kft. esetében ugyanis 1,11 milliárd forintot támogatást hagyott jóvá az MLSZ, melyből azonban csak 29 millió erejéig adtak ki támogatási igazolást. Harmadik helyre 785,3 millió forinttal a Szolnoki MÁV Utánpótlás FC került, mely egyébként az elmúlt években ha nem is a legtöbb összeget zsebelte be, de mára szép kis summát tudhat magáénak a TAO-pénzeknek köszönhetően. Összesen ugyanis már 1,6 milliárdra rúg az egyenlegük, ez pedig közel a 4-szerese a tavaly elért eredményüknek, a 415,4 millió forintos nyereségnek.

2014-ben jelentős összeg ütötte még a budaörsi BSC 1924 Futball Kft. markát is, 729 millió forint úgy, hogy 2013-ban például egy fillért nem kaptak sportfeljesztésre a TAO-ból. Legalábbis az MLSZ jegyzéke szerint. Érdekesség még, hogy TOP 10 TAO-támogatott között a BSC mellett ismét feltűnt Tiszakécske sportegyesülete; 357,6 millió forintot kaptak a vállalkozóktól (legutóbb 2011-ben részesültek 2,7 milliós támogatásban). Tiszakécske jelentős támogatottsága azért is érdekes, mert helyi kötődésű az "új-Közgépként" aposztrofált Duna Aszfalt, mely egyre több és egyre jelentősebb közbeszerzéseket szerez meg magának.

Ehhez hasonló nagyságú TAO-pénzt kapott a tavaly tulajdonosot váltó ZTE Football Club is, mely már a sportpályákat építő Pharos '95 50 százalékos tulajdonát képezi.

Felcsút mellett 2014-ben nem panaszkodhattak  a kormányközeli kapcsolatottal rendelkező más egyesületek sem. A Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának, Kisvárdának tavaly még harmadosztályú fociklubja 135 milliót kapott a TAO-rendszernek köszönhetően, míg 2013-ban ez 41 millió forintot jelentett. Jelentős összeg folyt be a Tállai András NGM államtitkárhoz hasonló módon köthető Mezőkövesd Zsóry Futball Club kasszájába is: a 2013-as 357 millió forint után tavaly 223 millió sportfejlesztési támogatásban részesültek.

Elképesztő összeget szedett már össze a Felcsút

A tavalyi 2,2 milliárd forinttal együtt 2010 óta összesen már 9,047 milliárdot zsebelt be az felcsúti focialapítvány a TAO-pénzekből. Azt, hogy a támogatási rendszer igazi nagy nyertesei lettek, vitathatatlan kijelentéssé teszi az a tény, hogy a második legtöbbet "elnyerő" Újpesti Torna Egylet is ennek csak töredékének örülhetett, 1,8 milliárd forintnak. A dobogó harmadik fokára pedig a tavaly 96 millió forint támogatásban részesülő Szigetszentmiklósi Testgyakorlók Köre került közel 1,4 milliárd forintos TAO-pénzzel.

A toplistában ugyanakkor 3 első osztályban szereplő klubhoz köthető "társaság" is szerepel:

  • a Debreceni Labdarúgó Akadémia 1,26 milliárd,
  • a Diósgyőri Futball Club 1,25 milliárd, és
  • az FTC Labdarúgó Zrt. 1,068 milliárd forint TAO-támogatással.

Ha pedig már érintőlegesen kitértünk az első osztályban szereplőkre, megvizsgáltuk az is, hogy a hazai "elitszinten" szereplő klubokat milyen összegekkel támogatták tavaly a vállalkozások. 2014-ben (a még 16 csapatos élvonalban) az Újpest kedveltsége szemernyit sem csorbult, hiszen kiemelkedően a legtöbb összeget ítélte meg nekik az MLSZ, 535 millió forintot. Ennek közel felét tudta megszerezni magának az MTK, 236 milliót, míg a dobogó harmadik fokára a Diósgyőr került 226,8 millióval. A jelenleg tabellát vezető Ferencváros 182,9 milliós támogatásban részesült, a tavalyi bajnok Videoton pedig 142,9 milliót kaszált.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!