6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedd délután fél 4-kor teljes egészében leállt az orosz gáz szállítása Magyarország irányába Ukrajnából, jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Szerdán korlátozásokat vezethetnek be a nagyfogyasztóknál, a lakossági fogyasztók viszont nincsenek veszélyben.

Ukrajna irányából teljesen leállt a gázszállítás, Ausztria felől pedig a szerződés szerinti mennyiség mintegy fele, hárommillió köbméter földgáz érkezik. A krízis kezelésére létrehozott bizottság javaslata szerint szerdán 11 órától korlátozzák azoknak az erőműveknek a gázfelhasználását, amelyek át tudnak állni alternatív energiára.

Már csak Ausztria felől jön a gáz

Molnár Csaba a délutáni sajtótájékoztatón kiemelte: valódi krízishelyzet van. Egyelőre még nem rendelte el a stratégiai tárolókban lévő gáz felhasználását, viszont erre az eshetőségre is megtörténnek az előkészületek.

A stratégiai tárolók megnyitása - a kereskedelmi tárolók napi 51,5 millió köbméter maximális kivétele mellett - további napi 3,6 millió köbmétert földgáz felhasználását tenné lehetővé. Ezen felül a hazai gázkitermelés napi 10 millió köbméter. Ez azonban összességében sem éri el a kedden a fogyasztók által ténylegesen felhasznált 68 millió köbméter mennyiséget. A szerdán életbelépő korlátozások napi 6-8 millió köbméter gáz "megtakarítását" jelentik.

A kereskedelmi gáztározókban több mint hárommilliárd, a stratégiai tározókban pedig további 500 millió köbméter gáz áll rendelkezésre. A kereskedelmi tározókban lévő gázmennyiségből néhány hétig lehet biztosítani a fogyasztást, hangzott el a sajtótájékoztatón.

A hazai fogyasztókat öt kategóriába sorolták, elsőként a lista élén lévő nagyipari fogyasztók, például erőművek felhasználását lehet korlátozni. A lakosság az utolsó, ötödik kategóriában van, ennek a fogyasztási korlátozását korábban kizártnak tartotta a miniszter. Magyarország  - szemben az Ukrajnára megállapított éves tétellel - változó, piaci áron kapja a gázt az oroszoktól, az ár most ezer köbméterenként 480 dollár.

Gyurcsány levéloffenzívába kezdett


Az orosz-ukrán gázvita elfajulását látva a magyar kormány már a hét elején diplomáciai offenzívát indított, közölte Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára kedden az MTI-vel.

Ennek részeként Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek, Julia Timosenko ukrán kormányfőnek, valamint Viktor Juscsenko ukrán elnöknek, amelyben jelzi: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy Oroszország és Ukrajna vitájának árát az európai fogyasztók fizessék meg. A magyar álláspont támogatását kérve ugyanilyen tartalommal levelet intézett a miniszterelnök az Európai Unió soros elnökségét betöltő cseh kormányfőhöz, Mirek Topolanekhez, valamint
Manuel Barrosóhoz, az Európai Bizottság elnökéhez is.

A diplomáciai offenzíva következő lépéseként a csütörtökre Prágába összehívott informális európai miniszteri konferencián Göncz Kinga külügyminiszter, magyar küldöttségvezető ismerteti a magyar kormány álláspontját és javaslatát az európai cselekvési tervről.

A magyar álláspontot még kedden közlik az Európai Unió soros elnökségével, a bizottsággal, továbbá az érintett uniós tagállamokkal, valamint - megfelelő utasítással – Magyarország moszkvai és kijevi nagykövetségével. A magyar diplomatáknak szerdán délutánig kell jelentést tenniük a Külügyminisztériumnak a magyar kezdeményezés fogadtatásáról.

Nagyköveti szintű konzultációk

A gázszállítás folyamatos biztosítása, a szerződések maradéktalan teljesítése érdekében a budapesti orosz és ukrán nagykövettel,valamint Moszkvában és Kijevben nagyköveti szintű konzultációt kezdeményezünk - közölte Fekszi Márta.

Tájékoztatása szerint a további lépések közé tartozik, hogy az Oroszországgal, valamint Ukrajnával kötött gazdasági megállapodások alapján Magyarország kezdeményezi a magyar-orosz gazdasági vegyes bizottság energetikai albizottsága, valamint a magyar-ukrán gazdasági vegyes bizottság soron kívüli összehívását. Az államtitkár asszony
megjegyezte: ez időigényes folyamat.

Továbbá Magyarország diplomáciai úton, írásban tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát a beérkező tranzitgáz mennyiségéről és a szállításban mutatkozó zavarokról.

Ettől azért még nem kell tartani



Macedóniának egy napra elég a tartaléka

Hasonlóan kritikus helyzetben vannak a térség más országai is. Szlovákiában például kedd reggel 70 százalékkal csökkent az orosz  földgázszállítás, délután kettőtől pedig szükséghelyzetet vezettek be a gázellátásban. 

Szerbia kedd délután óta nem kap orosz gázt - jelentette be Dusan Bajatovic, a Srbijagas állami vállalat vezérigazgatója. Egymillió köbméter gáz áll rendelkezésünkre, részben saját termelésből, részben az udvarnoki (Banatski Dvor) tárolóból – mondta az állami monopolvállalat vezetője. A gázt használó hőközpontokkal és villamos erőművek egy részével már reggel megállapodtak arról, hogy gázolajjal működnek tovább. Szerbiában a helyi gázfelhasználásban az ipari fogyasztóknak van döntő szerepük, a lakosság igénye az övékhez képest elenyésző.

Macedóniának mindössze egy napra elegendő gáztartaléka van - mondta Krste Miladinov, a fő helyi gázszolgáltató, a Gama igazgatója, miután észlelte, hogy Ukrajnán, Románián és Bulgárián keresztül nem érkezik már gáz az országba. Macedóniában harminc ipari fogyasztója van a gáznak, lakossági felhasználás nincs. A gázt használó vállalatok egy része kénytelen lesz gázolajra átállni, és amelyek erre nem képesek, beszüntetik tevékenységüket, adta hírül az MTI.

Bosznia-Hercegovinába 25 százalékkal kevesebb orosz gáz érkezik mint korábban, közölte a BH Gas vállalat. Az ország kizárólag Oroszországból kap gázt. Horvátországba a hajnali órákban szintén megszűnt a gáztovábbítás, majd kedden kora délután újból beindult.

Szlovéniában a fő gázellátó Geoplin vállalatnál közölték, hogy kedd hajnalban a szokásosnál 90 százalékkal kevesebb orosz földgáz érkezett, de reggel óta "részlegesen javult a helyzet". A fogyasztók ellátása nem szenvedett kárt, mert a társaság tartalékaiból és más forrásokból pótolta a hiányt. Szlovénia évente 1,1 milliárd köbméter földgázt használ el, ennek több mint a fele orosz import, a többi Algériából és Ausztria felől érkezik.

Bulgáriában gyárak álltak le

Bukarestben sürgős kormányülést hívtak össze, miután érzékelték, hogy nem érkezik több orosz gáz. Románia naponta 61,5 millió köbméter gázt használ fel, és ebből 34 millió köbméter a lakossági gázfogyasztás, közölte a sajtóval Adrijan Videanu gazdasági miniszter.

Arról nem beszélt, hogy pontosan mennyi orosz gázt importálnak, csak azt mondta, hogy a hiányt napi 33 millió köbméteres hazai termeléssel, a tartalékok napi 22 millió köbméteres megcsapolásával, és napi 2,5 millió köbméteres, más irányból érkező behozatallal kívánják pótolni.

Bulgáriában keddre virradó éjszaka apadt el a gázfolyam. Ezért a gázszolgáltatásban monopolhelyzetben lévő Bulgargaz kénytelen volt lecsökkenteni szolgáltatását, és felszólítani vásárlóit, hogy lehetőség szerint álljanak át más energiahordozóra, például gázolajra. A Neohim és az Agropolihim nevű műtrágyagyártó-vállalatok leállították termelésüket. Bulgária a gázszükségletének majdnem száz százalékát Oroszországból fedezi. 

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!